Krevní tlak nad limit – zátěž pro celý organismus
Motá se vám hlava, hodně se potíte nebo vám šumí v uších? Na vině může být zvýšený krevní tlak. Dotyčný se však diagnózu většinou dozví až v okamžiku, kdy je mu tlak změřen v ordinaci lékaře. Proč je nutné hypertenzi léčit, i když nám její přítomnost dlouho nevadí?
Cévy v ohrožení
Vysoký krevní tlak představuje nemalou zátěž pro stěnu cév a potažmo i celé orgány. Pro organismus je rizikové náhlé výrazné zvýšení tlaku, takzvaná hypertenzní krize, ale i dlouhodobě trvající mírnější hypertenze. Pokud je onemocnění neléčené, může přispívat k rozvoji mnoha zdravotních komplikací. Některé z nich dotyčného přímo ohrožují na životě. Patří mezi ně:
- srdeční infarkt,
- mozková mrtvice,
- srdeční selhání,
- vytvoření výduti či trhliny ve stěně aorty,
- poruchy ledvin až jejich selhání,
- poškození očí, někdy i ztráta zraku,
- narušení paměti a schopnosti se učit.
Rizika se často sdružují
Zvýšený krevní tlak představuje jednu ze složek takzvaného metabolického syndromu. Jeho přítomnost urychluje rozvoj aterosklerózy (kornatění tepen), která pak zvyšuje nebezpečí vzniku onemocnění srdce a cév. Čím více složek metabolického syndromu je přítomno, tím více je dotyčný ohrožen. Mezi další kardiovaskulární rizikové faktory vedle hypertenze patří:
- cukrovka,
- obezita,
- zvýšená hladina triglyceridů a LDL („zlého“) cholesterolu,
- snížená hladina HDL („hodného“) cholesterolu.
Výše uvedené jevy se mohou sdružovat v rámci metabolického syndromu.
Ideální terapie hypertenze zahrnuje vedle užívání léků také změny v životním stylu týkající se kouření, stravování, pohybové aktivity a vyrovnávání se se stresem. Čím dříve jsou léčebná opatření zahájena, tím lépe.
Zdroj: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/basics/complications/con-20019580