1. Jde o vzácné a nezávažné onemocnění
Hluboká žilní trombóza není tolik probírána v médiích jako infarkt, mozková mrtvice či rakovina. Podle statistik si však ročně vyžádá více úmrtí než kombinace rakoviny prsu, dopravních nehod a infekce virem HIV. Odhadovaný výskyt tohoto onemocnění v České republice se pohybuje až kolem 160–180 jedinců na 100 tisíc obyvatel za rok.
2. Vznik krevní sraženiny nehrozí sportovcům
Riziko tohoto jevu stoupá s věkem, vzácností však není ani v dětství. Je pravdou, že rozvoj žilní trombózy usnadňuje nedostatek pohybu, a to zejména dlouhodobá imobilizace při zranění nebo po operaci. I aktivní jedinci však mohou být ohroženi. Krevní sraženina totiž může vzniknout při kombinaci dehydratace, fyzického zranění a dlouhodobě náročného sportovního výkonu.
3. Pilulky proti početí výrazně zvyšují riziko
Hormonální antikoncepce mírně zvyšuje nebezpečí vzniku hluboké žilní trombózy. Pro ilustraci – tento problém se vyskytuje u 4–5 z 10 tisíc žen v reprodukčním věku. Při užívání hormonální antikoncepce postihne trombóza asi 8–9 žen z 10 tisíc. Větší riziko tak definitivně představuje gravidita nebo období kolem porodu. V těhotenství se totiž žilní trombóza objeví asi u 29 z 10 tisíc těhotných, v období kolem porodu dokonce u 300–400 z 10 tisíc žen. Ke vzniku krevní sraženiny jsou často zapotřebí i další faktory, mezi něž patří pokročilý věk, kouření, obezita, nedostatek pohybu nebo genetická náchylnost.
4. Ženy jsou ohroženy více než muži
Ačkoliv riziko hluboké žilní trombózy stoupá u těhotných žen a uživatelek hormonální antikoncepce, statisticky jsou více ohroženi muži. Průměrný věk, ve kterém takto onemocní muži, je navíc nižší (66 let) než u žen (72 let).
5. Žilní trombóze nelze zabránit
Pravděpodobnost rozvoje nemoci závisí na genetických i negenetických faktorech. Dědičné vlohy sice bohužel nijak neovlivníme, ostatní rizika však lze úspěšně eliminovat. Mezi další faktory hovořící pro rozvoj hluboké žilní trombózy totiž patří kouření, dehydratace, obezita a nedostatek pohybu. Základní prevencí je tedy odvyknutí kouření, dostatečný pitný režim a redukce váhy pomocí pravidelného cvičení.
Zdroj: www.hematology.org, www.everydayhealth.com