Experimentování s cigaretou předurčuje pozdější chování
Člověk se na nikotinu nestane závislým po první cigaretě. I pouhá jedna vykouřená cigareta ale může náchylnost k závislosti vyvolat. A ovlivnit tak naše chování do budoucna.
I jedna cigareta může poměrně zásadně ovlivnit budoucí kuřácký život daného člověka. Její vykouření totiž může zvýšit "zranitelnost" osoby k tomu, aby se stala pravidelným kuřákem na více než tři roky. A navíc vůbec nezáleží na tom, zda se v tomto mezidobí člověk dále oddával kuřácké vášni. To zjistili britští lékaři z University College London.
Do svého výzkumu tým kolem doktorky Jennifer Fidlerové zahrnul více než 2000 dětí ve věku od 11 do 16 let. Ty byly sledovány po dobu pěti let. Výsledky byly velmi překvapivé.
Každá cigareta se počítá
Z 260 dětí, které vyzkoušely svou první cigaretu v 11 letech, se jich do 14 let věku stalo pravidelnými kuřáky celých 18 procent. Naproti tomu děti, které v takto nízkém věku cigaretu nevyzkoušely, odolávaly cigaretám i v pubertě. Z těchto dětí se totiž pravidelnými kuřáky ve čtrnácti stalo pouze 7 procent.
Jak naznačily výsledky této studie, experimentování s cigaretami je velmi silný faktor, který ovlivní chování dítěte v pozdějším věku.
Britští vědci předpokládají, že vykouření i jediné cigarety může kvůli nikotinu ovlivnit mozkové nervové dráhy. Mozku dítěte náchylnějšího například ke stresu nebo depresím tak nikotin řekne, aby ho vyzkoušel znovu, protože dokáže tyto obtíže odstranit. Kromě toho vykouření první cigarety má i psychologický efekt, kdy si dítě řekne, že vlastně o nic nejde a že dospělí neměli ve varováních o škodlivosti pravdu. I to pak může být důvod, proč děti začnou kouřit opakovaně.
Poučení do budoucna
Výzkum britských vědců ale přinesl i další, nepřímé poznatky. Například to, že v boji proti kouření dětí bude třeba mimo jiné změnit taktiku varování před škodlivými následky kouření.
(kam)
Zdroj: www.smoking-cessation.org