Evergreen v léčbě křečových žil
Zdá se vám pracné navlékaní kompresivních punčoch či zdlouhavé nakládání bandáže překonané?
Od plátna k pružnému obinadlu
Bandáže znali už staří Egypťané. Tenkrát používali plátno napuštěné hojivými pryskyřicemi. Dnes si můžeme dopřát komfort elastických obinadel či punčoch. Účinnost současných kompresivních punčoch se rozhodli zkoumat vědci a lékaři z hongkongské univerzity. Testovali punčochy všech kompresních tříd a zajímalo je, zda dokážou vyvinout správný tlak v průběhu povrchových žil dolních končetin (velké a malé safény).
Nerozlučná dvojka: pohyb a komprese
Ukázalo se, že je-li pacient s punčochami v klidu, žíly sice stlačeny jsou, ale tlak není optimálně rozložen. Správně má být nejvyšší u kotníků a směrem vzhůru má klesat. Ovšem cvičí-li pacient, rozložení tlaku se zlepší a zvýrazní se příznivý účinek komprese (rychlejší tok krve dolní končetinou, vyšší žilní návrat). Jako nejúčinnější se ukázalo ohýbání v koleni a ohýbání v hlezenním kloubu. Vyrovnají se tak podkolenní jamka a okolí Achillovy šlachy, se kterými si punčochy jinak neporadí.
Stará dobrá obinadla
Každá noha je originál. Proto je tak důležité proměření končetiny před předepsáním komprese. Punčochy se ale vyrábějí jen podle přibližných modelů, takže sou někdy nejvýhodnější kompresí obinadla. V léčbě bércových vředů či při úvodní léčbě otoků jsou dokonce nezastupitelná.
Jak má vypadat správná bandáž?
- Především se má přizpůsobit končetině, nikdy naopak.
- Končetina má být obepnutá po celém obvodu, ale obinadlo nesmí škrtit nebo se zařezávat.
- Nejvíc stažená má být bandáž dole.
Kompresivní terapie ještě zdaleka není za zenitem. A při trpělivé spolupráci lékaře a pacienta přináší výraznou úlevu od potíží.
Zdroje:
Wounds 2006;6:150–157.
Lepší P. Křečové žíly. Triton 2003.