Trombóza a embolie - co způsobí krevní sraženina?
Hluboká žilní trombóza a plicní embolie – dvě onemocnění, která jsou spolu nerozlučně spojena. Trombóza je nemoc, při které dojde k zástavě toku a sražení krve v žilním systému. Proč hluboká? Velmi často jsou trombózou postiženy žíly, které jsou uloženy v hlubších vrstvách dolních končetin. Nemusí to být ale jen tam. Největším nebezpečím, které pacientovi v tomto stavu hrozí je, že se krevní sraženina utrhne a vydá se na cestu cévním řečištěm.
Jaké jsou příčiny onemocnění?
Z teoretického hlediska existují tři základní příčiny trombózy. Zvýšená srážlivost krve, zpomalení krevního proudu v cévách a poškození cévní stěny. Co si pod tím představit v praxi? Mezi situace, při kterých je pravděpodobnost rozvoje trombózy zvýšena patří chirurgické výkony, úrazy, nepohyblivost, obezita, křečové žíly, rakovina a mnohé další. Lidé, kteří již jednou trombózu prodělali, mají vyšší riziko opakování nemoci.
Příčinou plicní embolie je ve většině případů hluboká žilní trombóza. Plicní tepny se nemusí ucpat jen krevní sraženinou. Stejným mechanismem může působit například i vzduch, dostane-li se do oběhu, nebo částečky tukové tkáně. Tyto dva mechanizmy se uplatňují při úrazech.
Projevy nemoci
Hlavními příznaky trombózy na dolní končetině jsou otok a bolestivost. Bolest nemusí být přítomna vždy a nevypovídá nic o tíži onemocnění. Naopak bezbolestně probíhající trombózy nejčastěji způsobují plicní embolii. Končetina může změnit barvu a podkožní viditelné žíly jsou více naplněny.
Jak poznáte plicní embolii? U této nemoci velice záleží na tom, v jakém rozsahu je průtok krve do plic omezen. Příznakem může být kašel, krátkodobá dušnost, bolest na hrudi, ale i vykašlávání krve, šok nebo v nejhorším případě i náhlá smrt.
Jak se zachovat?
Obě dvě nemoci jsou velmi závažné a vyžadují neodkladný zásah lékaře. Nemocného s podezřením na žilní trombózu je nutno dopravit do nemocnice. Neměl by se však hýbat, neboť pohyb zvyšuje riziko utržení sraženiny a vzniku plicní embolie. Nemáte-li možnost přepravit pacienta v klidu například autem, je nutné zajistit transport sanitním vozem.
Nemocný postižený lehčí formou plicní embolie na tuto chorobu obvykle nepomyslí a příčina jeho obtíží je objasněna až v nemocnici, kam se dostaví na vyšetření. Pokud se jedná o těžké formy plicní embolie, s výraznou dušností, vykašláváním krve a srdečním selháváním, je bezpodmínečně nutné přivolat rychlou záchrannou pomoc. Další léčba probíhá vždy na lůžku v nemocnici.