Trpíte akromegalií? Nechte si změřit krevní cukr!
Akromegalie je hormonální porucha způsobená nadměrnou tvorbou růstového hormonu v dospělosti. Růstový hormon navíc ovlivňuje i různé další části lidského těla a pochody v něm.
A díky tomu tak většina akromegaliků může mít tuto hladinu zvýšenou, nebo dokonce mohou mít cukrovku. Proto je třeba si krevní cukr hlídat!
Hladina cukru…
Hladina cukru v krvi neboli glykemie by u zdravého člověka měla být v rozmezí 3,5–6 mmol/l (nalačno) a po jídle stoupá o 1–2 mmol/l. U diabetiků by hodnota glykemie neměla přesáhnout 7,0 mmol/l nalačno a 9,0 mmol/l po jídle. … a jeho měření
Glykemii lze stanovovat několika způsoby:
Měření nalačno – krev se odebírá nejméně osm hodin po příjmu potravy, nejčastěji vpichem do bříška prstu a poté se pomocí proužku měří v glukometru. Stanovení náhodné – krev se odebírá bez udání časového vztahu k příjmu potravy. Postprandiální měření – neboli měření po jídle – se provádí zejména u již potvrzených diabetiků ke kontrole léčby.
Ke stanovení cukrovky (diabetu) se používá tzv. glukózový orální toleranční test. Principem tohoto vyšetření je zatížit tělo nalačno přesnou dávkou cukru (vypitím 250 ml slabého čaje se 75 g cukru) a zjistit ve vzorcích krve množství cukru, a to před vypitím a dále 60 a 120 minut po něm. Odběry krve se provádějí z loketní žíly v uvedených časových intervalech. Zdravý jedinec je schopný nalačno udržet hladinu cukru v normálním rozmezí 3,6–6,0 mmol/l. Jedinec s porušenou glukózovou tolerancí má hodnotu dvě hodiny po zatížení v rozmezí 8,0–11,0 mmol/l. U diabetika je glykemie dvě hodiny po začátku testu nad 11,0 mmol/l.
Jak se na test připravit?
Tři dny před testem by měl pacient jíst vyváženou potravu. Takovou, jakou konzumuje běžně, s obsahem sacharidů cca 150–200 g. V žádném případě by neměl v této době držet např. redukční dietu. Měl by také dodržovat obvyklou fyzickou zátěž.
Co dělat, když jsou hodnoty mimo normu
Pokud lékař pacientovi zjistí buď porušenou glukózovou toleranci, nebo přímo diabetes, je třeba zachovat klid. Nejedná se o vážné onemocnění, pokud bude pacient přesně dodržovat léčbu a dbát rad lékaře. S diabetem se totiž dá žít téměř normální život bez omezení.
(kam)
Zdroj: www.dundee.ac.uk