Trpíte alergií? Otestujte si i krém na opalování
Zvětšující se díry v ozónové vrstvě a z toho vyplývající zhoršená kvalita slunečního záření nám způsobují neustále více problémů.
Vzrůstající výskyt rakoviny kůže nás nutí měnit způsob chování jak v každodenním životě, tak při opalování. Vyhnout se slunci je ale prakticky nemožné, a používáme proto stále více ochranných prostředků, včetně krémů na opalování. Ty na druhou stranu mohou zapříčinit vznik kontaktní a fotokontaktní alergické reakce.
Co to je fotokontaktní alergická reakce?
Krémy na opalování, které na sebe natíráme, mění pod vlivem slunečního záření svoji chemickou strukturu. Takzvané degradační produkty dále pronikají přes ochrannou bariéru, kterou tvoří naše kůže. To znamená, že zprvu nemusíme nic pozorovat a až vlivem UV záření vznikne látka, po které začne naše kůže rudnout, svědit nebo pálit.
Na stopě problematickým látkám
Vědci dlouhou dobu nemohli najít přesné substance, které jsou zodpovědné za fotokontaktní alergickou reakci. Bylo proto obtížné otestovat postižené jedince a zjistit, které látce se mají v opalovacích krémech vyhnout. Na základě laboratorních experimentů ale byly některé alergeny identifikovány. V současné době probíhá za pomoci dermatologických klinik zařazování těchto alergenů do testovacích sad, kterými kožní lékaři vyšetřují své pacienty.
Rady pro nákup opalovacího přípravku:
- Slepě nevěřte označení "hypoalergenní" na opalovacích krémech. Záleží jen na vaší kůži, jak na krém zareaguje.
- Pokud máte potvrzenou alergii na některou látku, vždy si přečtete složení krémů a vybírejte ty, které ji neobsahují.
- Při nákupu se ptejte na vzorky přípravků. Nemusíte investovat velké peníze do přípravku, který pak možná ani nevyužijete.
- Několik hodin před prvním použitím opalovacího krému, oleje či mléka si malé množství vetřete do loketní jamky a sledujte případnou reakci.
- Pokud už zjistíte podezřelou reakci na opalování při použití opalovacího krému, kontaktujte kožního lékaře. Dermatolog může otestovat vaši kůži pomocí testovací sady.
(tms)
Zdroj: www.sciencedaily.com