Trpíte alergií následkem výkonu povolání? Žádejte odškodnění
Objevily se u vás alergie nebo astma v souvislosti s pracovním prostředím? Může se jednat o nemoc z povolání a máte potom nárok na odškodnění.
Nemoc z povolání nemá jasnou definici. Soudy při svém rozhodování vychází výhradně z odborného lékařského posudku, který vydá středisko nemocí z povolání. Seznam těchto středisek je uveden v příloze vyhlášky, kterou se stanoví postup při uznávání nemocí z povolání.
Alergie jako nemoc z povolání
Mezi nemoci z povolání jsou zařazeny i astma bronchiale a alergická onemocnění horních cest dýchacích, pokud vznikají při práci, u níž je prokázána expozice prachu nebo plynným látkám s alergizujícími nebo iritujícími účinky.
Co dělat při podezření vzniku nemoci z povolání:
Domníváte se, že se u vás alergie objevila v souvislosti s pracovním prostředím?
Pak je nutné dát podnět k posouzení na středisko chorob z povolání. Tento podnět dáváte vy nebo váš ošetřující lékař. Středisko pak na základě stanovených dokumentů vydá posudek, kterým nemoc z povolání uzná (nebo neuzná).
Posudek se vydává na základě:
- posouzení vašeho zdravotního stavu před vznikem onemocnění,
- zhodnocení výsledků lékařských vyšetření,
- ověření podmínek vzniku onemocnění na vašem pracovišti.
Odškodnění
Pokud vám středisko nemocí z povolání vydalo posudek o uznání alergie nebo astmatu jako nemoci z povolání, máte nárok na odškodnění.
Druhy náhrad:
- za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti,
- za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti,
- za bolestné a ztížení společenského uplatnění,
- za účelně vynaložené náklady spojené s léčením,
- za věcnou škodu.
Odškodnění vyplácí zaměstnavatel – Nemusí to být zaměstnavatel současný, ale je to poslední zaměstnavatel, u kterého jste pracoval za podmínek, ve kterých se rozvinula vaše alergie. Tento zaměstnavatel má právo na náhradu od všech vašich předchozích zaměstnavatelů, kde jste pracoval v rizikovém prostředí, a to podle doby, kterou jste u nich pracoval.
Odškodnění se počítá z průměrného výdělku – Průměrný výdělek se posuzuje vždy za poslední čtvrtletí, ale pokud je to pro zaměstnance výhodnější, počítá se podle předchozího kalendářního roku. Do průměrného výdělku se započítává i odměna nebo jiný příjem poskytovaný zaměstnanci za práci v jeho zaměstnání konaném v jiném pracovním vztahu než v pracovním poměru.
(vesa)
Zdroj: bozpinfo.cz