Média se v současnosti plní zprávami o tom, že hormonální antikoncepce způsobuje nebezpečnou žilní trombózu a plicní embolii. Není však nutné se bát. Trombóza je vzácný nežádoucí účinek hormonální léčby postihující jen malý zlomek žen. A její vznik navíc většinou ovlivňují i další faktory.
Zavedení pilulek proti početí do klinické praxe znamenalo opravdovou revoluci v oblasti gynekologie a porodnictví. Moderní preparáty dnes výrazně prospívají ženskému organismu. Současné přípravky obsahují nízké dávky ženských pohlavních hormonů, díky čemuž jejich přínos vysoce převyšuje případná rizika. Co přináší užívání hormonální antikoncepce?
- Pomáhá udržovat pravidelný menstruační cyklus.
- Zmenšuje bolestivost a zmírňuje menstruační krvácení.
- Snižuje výskyt nezhoubných útvarů v prsu i cyst na vaječnících.
- Mírní riziko rozvoje rakoviny vaječníků a děložní sliznice až o 50 %.
Mladé ženy také jistě ocení i příznivý vliv antikoncepce na pleť poškozenou akné.
Nebezpečná překážka
Hluboká žilní trombóza je stav, kdy se z nějaké příčiny vytvoří uvnitř žíly krevní sraženina (trombus), která žilní řečiště úplně či částečně ucpe. Nejčastěji vzniká v oblasti hlubokých žil dolních končetin. Následkem uzávěru žilního řečiště nemůže krev proudit postiženým úsekem, a tak se hromadí před překážkou a snaží se hledat si jiné cesty, zejména povrchovými žilami. V důsledku toho dochází k rozvoji příznaků, mezi něž patří především otok končetiny, zarudnutí a bolestivost. Zákeřnost onemocnění tkví v tom, že sraženina může opustit místo vzniku a doputovat až do plicních tepen. Jejich ucpání pak vede k rozvoji takzvané plicní embolie. Ta může mít velmi akutní průběh, spojený s náhle vzniklou dušností a bolestí na hrudi s vysokým rizikem úmrtí. Nebo bývá průběh pozvolnější a projeví se zejména větší či menší dušností.
Hormonální antikoncepce
"Hormonální antikoncepce prošla velkým vývojem – jeho výsledkem je stále nižší množství estrogenní složky a zdokonalené molekuly složky gestagenové. Gestageny jsou látky napodobující účinek tělu vlastního progesteronu. V současnosti je na trhu již čtvrtá generace hormonální antikoncepce – oproti předešlým má výhodu léčebného vlivu na akné a otoky a minimálního vlivu na přibývání na váze."
Vzácný jev
Hluboká žilní trombóza patří mezi možné nežádoucí účinky užívání hormonální antikoncepce. Skutečné riziko se však výrazně rozchází s poplašnými zprávami v médiích. Trombóza postihuje pouze minimální počet žen, které užívají pilulky proti početí. Dámy v reproduktivním věku tedy nemusí propadat panice a houfně vysazovat předepsanou antikoncepci.
- Ze statistik totiž vyplývá, že žilní trombóza postihne asi 8–9 žen z 10 tisíc uživatelek prášků proti početí.
- Větší riziko tak definitivně představuje gravidita nebo období kolem porodu. V těhotenství se totiž žilní trombóza objeví asi u 29 z 10 tisíc těhotných, v období kolem porodu dokonce u 300–400 z 10 tisíc žen.
- Pro ilustraci: tento problém se vyskytuje u 4–5 z 10 tisíc žen v reprodukčním věku.
Sečteno a podtrženo, hormonální antikoncepce skutečně zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy, avšak ve velmi malé míře. Ke vzniku krevní sraženiny jsou navíc často zapotřebí i další faktory, mezi něž patří pokročilý věk, kouření, obezita, nedostatek pohybu, výskyt trombózy v rodině nebo genetická náchylnost.
Zdroj: sogc.org