Nepříjemné, nechtěné, ale běžné vedlejší dopady antikoncepce zná mnoho žen.
- Bolest hlavy, závratě. Při rozvoji nových, dosud nepoznaných bolestí hlavy je vhodné navštívit lékaře. Za nepříjemnostmi se totiž mohou skrývat i jiné, závažné choroby. Pokud bolest hlavy a závratě skutečně patří mezi nežádoucí účinky pilulek proti početí, buďte trpělivé. Vše totiž většinou po určité době odezní. Pokud se tak nestane, promluvte si se svým gynekologem o výměně současného přípravku za jiný.
- Zvýšená citlivost prsů. Pilulky proti početí na začátku léčby také často způsobují zvýšenou citlivost a zvětšení prsů. Nepříjemný tlak běžně vymizí po několika týdnech od zahájení terapie. V boji proti nepříjemným pocitům také pomáhá omezení kofeinu a soli ve stravě a nošení podpůrných podprsenek. Pokud problémy neodezní během několika týdnů, proberte s gynekologem případnou výměnu léků.
- Nevolnost, bolesti břicha. Zažívací obtíže se mohou též objevit na počátku terapie. Potíže většinou vyřeší užívání pilulky společně s jídlem nebo před ulehnutím ke spánku.
- Krvácení mezi menstruacemi. Se špiněním nebo mírným krvácením mezi menstruacemi má zkušenosti až polovina uživatelek hormonální antikoncepce. Tento nežádoucí účinek se nejčastěji vyskytuje během prvních 3 měsíců. Není se ale čeho bát, toto krvácení totiž nijak nesnižuje účinnost hormonální antikoncepce a nepředstavuje vážné ohrožení zdraví. Problémy lze zmírnit užíváním pilulek každý den ve stejnou dobu. Pokud však krvácení trvá déle než 3 dny, je vhodné navštívit lékaře.
- Snížení libida. Pohlavní hormony obsažené v preparátech proti početí mohou ovlivňovat chuť na sex. Přetrvávají-li potíže delší dobu a jsou pro vás obtěžující, nejspíše bude nutné po dohodě s lékařem vyměnit současný přípravek za jiný.
- Změny nálady. Případné deprese nebo jiné poruchy nálad v minulosti je třeba hlásit lékaři ještě před započetím terapie. Pilulky proti početí totiž mohou tyto změny u citlivých osob vyvolat.
- Zvýšení hmotnosti. Hormonální antikoncepce také v neposlední řadě může způsobit přírůstek kil. Jedinou účinnou prevencí v tomto případě je pravidelný pohyb a zdravé stravování.
Trombóza je vzácností
Široce debatovaným nežádoucím účinkem hormonální antikoncepce je hluboká žilní trombóza. Ta se naštěstí vyskytuje velmi vzácně a k jejímu rozvoji přispívají další faktory, například věk nad 35 let, kouření, obezita, nedostatek pohybu nebo dědičná náchylnost. Ze statistik vyplývá, že trombóza postihne asi 8–9 žen z 10 tisíc uživatelek prášků proti početí. Větší riziko tak definitivně představuje gravidita nebo období kolem porodu. V těhotenství se totiž žilní trombóza objeví asi u 29 z 10 tisíc těhotných, v období kolem porodu dokonce u 300–400 z 10 tisíc žen. Obdobně je tomu též v případě infarktu myokardu či mozkové mrtvice. I v tomto případě je zapotřebí dalších rizikových faktorů, nejčastěji v podobě vyššího věku, obezity a výskytu kardiovaskulárních chorob v rodině.
Zdroj: www.health.com/health/gallery/0,,20408202,00.html http://www.medicalnewstoday.com/articles/290196.php