Bez brýlí už dnes aneb Možností léčby očních vad je celá řada
Oční chirurgie zaznamenala v posledních letech obrovský pokrok. Pro korekci dioptrických vad využívá jak metody laserové, tak i nelaserové postupy, například implantaci nitrooční čočky. Úspěch oboru navíc potvrzují i samotní pacienti, řada z nich, kteří podstoupili operace očí, uvádí, že vidí nejlépe ve svém životě.
Většina zákroků oční chirurgie se věnuje modelování tvaru rohovky nebo „čištění“ přední části oka. Stručně vysvětleno tomu, aby bylo světlo přes ně procházející správně směřováno na sítnici, která se nachází v zadní části oka. Jiné operace se týkají výměny vlastní čočky. V praxi existuje celá řada metod:
- LASIK (laser in-situ keratomileusis). Laserová operace očí používaná ke korekci krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. Během zákroku se přetváří tkáň rohovky tak, aby se světelné paprsky soustředily na sítnici. Tenký plát vnější vrstvy rohovky se odřízne, čímž se získá přístup k její tkáni.
- PRK (photorefractive keratectomy). Tato laserová operace se používá ke korekci mírné až střední krátkozrakosti, dalekozrakosti nebo astigmatismu. Chirurg využívá laser k remodelaci rohovky. Na její povrch cílí paprsek ultrafialového světla, a tak nepoškozuje hlubší tkáně.
- LASEK (laser epithelial keratomileusis). Zákrok je podobný PRK, laser se používá k vymodelování rohovky. Nejprve jsou epitelové buňky uvolněny pomocí alkoholu, následně se laserem remodeluje rohovka, nakonec je vrstva epitelu nahrazena a vše je pevně uzavřeno kontaktní čočkou.
- RLE (refractive lens exchange). Refrakční výměna čočky je zákrok, kdy je přirozená čočka vyjmuta a nahrazena silikonovou či plastovou. Metoda RLE je vhodná ke korekci krátkozrakosti i dalekozrakosti.
- PRELEX (presbyopic lens exchange). Metoda, při níž se implantuje čočka pro korekci presbyopie. Presbyopie je stav, kdy oční čočka ztrácí svoji pružnost a obtížněji zaostřuje blízké předměty.
- AK/LRI (astigmatic keratotomy). Chirurgický zákrok prováděný pro korekci astigmatismu. Spočívá v jednom či dvou nářezech rohovky, které způsobí její uvolnění a zaoblení.
- RK (radial keratotomy). Dříve jeden z nejčastějších postupů k nápravě krátkozrakosti. Dnes se jedná o zastaralý postup kvůli vývoji modernějších metod, jako jsou LASIK a PRK.
- Fakické nitrooční čočky. Implantace nitrooční čočky je určená zejména pro pacienty s těžšími dioptrickými vadami. Tento postup se liší od RLE tím, že přirozená čočka je ponechána na místě. Kromě fakických čoček se implantují i multifokální, trifokální a monofokální.
Technologie oční chirurgie jdou stále kupředu. Nové možnosti snižují riziko vzniku vedlejších efektů, zkracuje se délka prováděných zákroků a lidé nejsou odkázáni na nošení dioptrických brýlí či kontaktních čoček. Neváhejte a objednejte se ke specialistovi už dnes.
Zdroje: