Na očkování beze strachu
S bolestí se setkávají už velmi malé děti například v souvislosti s povinným očkováním, které v prvních letech věku podstupují hned několikrát. Některé studie prokázaly, že negativní zkušenost dítěte v podobě bolestivého očkování může podporovat vznik strachu a zvýšené citlivosti k bolesti v budoucnu. Aplikace krému s lokálně znecitlivujícími účinky může očkování významně usnadnit, aniž by přitom byla účinnost vakcinace jakkoliv narušena.
Trauma z dětství
Další procedurou, která je spojena s určitou mírou bolesti, je odběr krve. Podle výzkumů trpí až 22 % dospělých fobií z injekčních stříkaček. Řada těchto obav přitom vzniká již v dětství. Tento strach může být dokonce příčinou vyhýbání se lékařské péči v budoucnu. I těmto komplikacím lze předejít, ošetří-li se kůže dítěte před odběrem krve přípravkem se znecitlivujícími vlastnostmi.
Dvojité znecitlivění
Mezi lékařské výkony (kromě očkování a odběrů krve), u kterých je možné pomocí znecitlivujícího krému výrazně omezit bolest dítěte, patří:
- zavádění katétru do žíly,
- nejrůznější povrchové chirurgické výkony,
- odstraňování molusek (drobné útvary na kůži).
Chcete-li své dítě uchránit bolestivého zážitku, zeptejte se svého pediatra či dětského chirurga před výkonem, jak bude bolesti u dítěte předcházeno. Zjistěte, jestli je možné použít jednoduše aplikovatelný anesteticky působící krém, a to i třeba před vlastním podáním anestetika jehlou.
Znecitlivující krém ale využijete i doma. Můžete jím v tenké vrstvě lokálně namazat kůži dítěte při vyndávání třísky, v případě menších popálenin, drobných poranění či bolestivých bodnutí hmyzem. Protože je krém volně prodejný bez lékařského předpisu, neměl by chybět v domácí lékárničce každého rodiče.
(veri)
Zdroj:
http://www.meditorial.cz/dokumenty/PIL_Emla_cely.pdf
http://www.meditorial.cz/dokumenty/Brozura_pro_deti.pdf