Dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin je důležitý například pro zdraví srdce, očí a správnou práci mozku. Nejdůležitější je příjem dvou omega-3 mastných kyselin – DHA a EPA. Ty totiž dokáže tělo nejlépe využít. Světová zdravotnická organizace doporučuje zdravým dospělým přijímat denně 250–500 mg DHA a EPA. Existují však i další doporučení, která berou v potaz zdravotní stav konkrétního člověka.
Pokud nekonzumujete alespoň dvakrát až třikrát týdně tučné mořské ryby, měli byste zvážit užívání potravinových doplňků s omega-3 mastnými kyselinami. Při výběru dbejte zejména na podíl DHA a EPA. Vysoký obsah rybího oleje není to nejdůležitější.
Při zdravotních obtížích zvyšte dávky
Omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci například při nemocech srdce, duševních chorobách nebo nádorových onemocněních.
- Srdce. Podle odborných lékařských společností by pacienti s ischemickou chorobou srdeční měli užívat 1000 mg kombinované DHA a EPA denně. Lidem s vysokou hladinou triglyceridů (krevní tuky) je doporučován denní příjem 2000–4000 mg.
- Deprese a úzkost. Řada studií prokázala, že vysoké dávky omega-3 mastných kyselin (až 2200 mg denně) mohou zmírňovat příznaky deprese a úzkosti.
- Nádorová onemocnění. Podávání vyšších dávek omega-3 mastných kyselin ve výzkumných studiích snížilo riziko vzniku rakoviny prsu a tlustého střeva.
Omega-3 mastné kyseliny, zejména DHA, jsou zvlášť důležité v průběhu těhotenství a kojení. Nezbytných je alespoň 200 mg DHA denně. Děti by pro správný růst a vývoj měly přijímat 50–150 mg DHA a EPA za den.
Čím více omega-6, tím více omega-3
Typická západní strava obsahuje přibližně desetkrát více omega-6 než omega-3 mastných kyselin. Oba typy mastných kyselin v našem těle zpracovávají stejné enzymy. Pokud tedy máme několikanásobně víc omega-6 mastných kyselin, na omega-3 mastné kyseliny se zkrátka nedostane. Ideální poměr omega-6 k omega-3 je přibližně 2 : 1. Čím více přijmeme omega-6, tím více bychom měli přijmout omega-3.
- Omega-6 mastné kyseliny získáváme zejména z rafinovaných rostlinných olejů.
- Neocenitelným zdrojem omega-3 jsou tučné mořské ryby a mořské plody.
Ne všichni potřebujeme stejné množství omega-3 mastných kyselin. Nicméně kombinované dávky DHA a EPA v rozmezí 250–3000 mg mají prokazatelně příznivé účinky na organismus. Naproti tomu užívání dávek vyšších než 3000 mg zpravidla nemá smysl.
(dos)
Zdroj:
www.healthline.com/nutrition/how-much-omega-3#section2