Malý velký nepřítel
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že znečištěné ovzduší stálo v roce 2011 celosvětově za zhruba 2 miliony úmrtí. Kontaminované prostředí zvyšuje riziko úmrtí na srdečně-cévní choroby, vzniku plicních onemocnění nebo třeba cukrovky. Není dosud přesně jasné, jakým mechanismem jemné částečky škodí, ale předpokládá se, že mají vliv na vznik zánětlivých procesů v orgánech, případně přímo na vznik celkového, tzv. systémového zánětu v organismu. Navíc na sebe mohou tyto částice vázat různé škodlivé chemikálie a jedy.
Proti zánětu
Bílá místa ve znalostech o škodlivosti znečištěného ovzduší se snažili zaplnit američtí ve spolupráci s čínskými vědci. Svá pozorování prováděli na laboratorních myších, kterým úpravou jídelníčku navýšili v tkáních koncentrace omega-3 mastných kyselin. Proč? Omega-3 mastné kyseliny jsou známé svým pozitivním účinkem na organismus, včetně protizánětlivých a antioxidačních vlastností. Většina současné populace trpí nedostatkem omega-3 mastných kyselin. Tento nedostatek se může podílet na větší náchylnosti organismu k chronickým onemocněním.
Posila těla
Zjistili, že vdechované částečky ze znečištěného prostředí se neshromažďují pouze v plicích. Mohou procházet plicními stěnami do dalších orgánů, včetně mozku, jater, sleziny, ledvin nebo varlat. Kromě toho mohou vyvolat zánět v plicích i celém těle a zvýšit oxidační stres a navodit tak stav, který poškozuje buňky. Pokus potvrdil, že zvýšení koncentrací omega-3 mastných kyselin v tkáních může pomoci omezit vzniklý zánět – při preventivním podání i při dodatečném užití po vdechnutí částeček. Na základě výsledků provedeného výzkumu vědci doporučují preventivně konzumovat omega-3 mastné kyseliny ve stravě nebo doplňcích stravy a stejně tak doporučují tyto kyseliny k léčbě snižující zdravotní rizika způsobená znečištěným ovzduším.
(mir)
Zdroj:
Xiang-Yong Li, Lei Hao, Ying-Hua Liu, et al. Protection against fine particle-induced pulmonary and systemic inflammation by omega-3 polyunsaturated fatty acids. Biochim Biophys Acta 2017; 1861 (3): 577–584; https://doi.org/10.1016/j.bbagen.2016.12.018.