Když se imunita zblázní
Zdravý obranný systém chrání každého z nás proti cizorodým organismům, bakteriím a virům. Umí rozpoznat nebezpečné útočníky a následně vyslat armádu buněk, aby nepřítele zlikvidovaly. Dobře fungující imunita rozlišuje mezi cizími buňkami a buňkami vlastního těla. Při autoimunitních onemocněních ale obranný systém útočí na buňky vlastního těla stejně jako na cizí. Některá autoimunitní onemocnění zasahují pouze jeden orgán, jako např. v případě diabetu mellitu 1. typu. Tehdy imunitní systém napadá buňky slinivky břišní, které tvoří inzulin. Jiné autoimunitní nemoci, jako třeba lupus erythematodes, postihují tělo celé.
Kdo by si měl dávat pozor
Lékaři zatím nevědí, co způsobuje selhání imunitního systému. Je však známo, že někteří lidé mají větší pravděpodobnost vzniku autoimunitního onemocnění než jiní.
- U žen se objevují autoimunitní choroby dvakrát častěji než u mužů, často v plodném věku (od 14 až do 44 let).
- Některá tato onemocnění se více vyskytují u vybraných etnických skupin. Například lupus postihuje hlavně Afroameričany a Hispánce.
- Část autoimunitních onemocnění, třeba roztroušená skleróza a lupus, bývá přítomna u více členů rodiny. Dědí se ne samotná choroba, ale „citlivost” pro autoimunitní stav.
Omega-3 kyseliny pomáhají
Vědecké studie ukazují, že příjem dostatečného množství omega-3 mastných kyselin během prvního roku života snižuje vznik mnoha autoimunitních onemocnění, například cukrovky 1. typu nebo roztroušené sklerózy. Omega-3 mastné kyseliny pomáhají nejen předcházet, ale i léčit onemocnění, jako jsou:
- lupus erythematodes,
- revmatoidní artritida,
- ulcerózní kolitida,
- Crohnova choroba,
- psoriáza (lupénka).
Pro snížení rizika vzniku autoimunitních onemocnění doporučují odborníci užívat kvalitní doplňky stravy s dostatečným množstvím omega-3 mastných kyselin.
(hah)
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/17-health-benefits-of-omega-3#section9
https://www.healthline.com/health/autoimmune-disorders#overview1