Přínos středomořské kuchyně
Středomořská kuchyně vyniká konzumací ryb, velkého množství zeleniny a ovoce a také olivového oleje. My máme tu smůlu, že nemáme moře a ani ve skleníku si přes zimu rozhodně nic nevypěstujeme.
Přesto se můžeme inspirovat… Nejdůležitějším aspektem italské, řecké a španělské kuchyně totiž nejsou ryby a olivový olej, ale jednoduchost.
V jednoduchosti je krása
Ano, a platí to i pro vaření. Prostě vařte ze základních potravin a připravujte si co nejvíc jídel doma a jednoduše. Třeba z právě typických středomořských produktů:
- Určitě používejte extrapanenský olivový olej. Do salátů i na krátkou tepelnou úpravu. K dochucení postačí také pár kapek balzamikového octa nebo lžička kvalitního pesta.
- Naučte se přidávat do jídla nejrůznější zeleninu a rajčata. V létě čerstvá, v zimě sušená, nakládaná nebo v protlaku.
- Těstovinová jídla jsou rychlá a chutná. Kupujte si těstoviny ze semoliny (speciální tvrdá pšenice) nebo si je vyrobte ze semolinové mouky sami doma.
navštivte naši sekci MEZINÁRODNÍ KUCHYNĚ
Objevte tajemství ghí
Jedná se o přepuštěné máslo. Používá se však pro něj mnohem častěji indický název ghí nebo ghee. Indové by nám asi upřesnili drobné rozdíly v přípravě přepuštěného másla a jejich ghí, ale důležitější je, proč je tak prospěšné:
- Neobsahuje laktózu a mléčné bílkoviny, takže jde o vhodný živočišný tuk nejen pro lidi s laktózovou nebo kaseinovou intolerancí (nesnášenlivostí kravského mléka).
- Na rozdíl od rostlinných tuků obsahuje všechny vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E a K) a má vysoký bod zakouření. To znamená, že se na něm dá i smažit.
Navíc, pokud si netroufnete přepuštěné máslo připravit sami doma, můžete si ho v současné době snadno koupit. Dokonce i v biokvalitě.
Kouzlo asijské kuchyně
V Asii ve své kuchyni občas zůstaňte. Rýže se považuje za základní potravinu i v našich podmínkách, takže tu určitě ve své spíži mějte vždy po ruce a vařte z ní. Pořiďte si ale i jiné asijské potraviny – z typických asijských potravin třeba sójovou omáčkou Tamari nebo Shoyu a mořské řasy Wakame nebo Nori. Sójové omáčky využijete nejen při konzumaci sushi, ale také pro dochucení jídel. Mořské řasy dávejte například do vývarů. K zahuštění kari omáček pak určitě sáhněte po kokosovém mléku, rozhodně jím vaše zažívání nezatížíte tak jako klasickou českou smetanou.