Česká republika je rájem zneužívání substitučních látek, odborníci mají řešení
Český Státní úřad pro kontrolu léčiv přinesl na jaře 2010 zprávu o tom, že Česká republika hraje prim ve zneužívání substituční terapie. Podle jeho odhadů totiž až 95 % narkomanů substituční léčbu zneužívá a místo normálního užití si substituci píchá do žíly.
#IMG#
Buprenorfin, nový idol narkomanů
Preparáty s buprenorfinem i buprenorfin samotný patří mezi nejčastěji používané léky k substituční terapii závislých na heroinu i jiných opiátech. Při správném užití je velmi bezpečný a oproti jiným metodám substituční terapie s sebou nenese tak vysoké riziko vedlejších účinků. Každá popularita má ale i stinnou stránku. U buprenorfinu je to riziko zneužití k jiným než odvykacím účelům.
Bez převaření rovnou do žíly
Někteří narkomani si místo klasického polykání tablet s účinnou látkou lék píchají přímo do žíly. Buprenorfin je dokonce tak populární, že například v Praze už z prvního místa vytlačil i heroin, proti kterému měl původně bojovat. Nitrožilní aplikace s sebou ale nese i další rizika pro narkomany. Tím nejzávažnějším je riziko vzniku infekční endokarditidy, protože na rozdíl od heroinu není třeba buprenorfin nahřívat a lze ho ředit i ve studené vodě. Tím nedojde k dezinfekci varem a škodlivé mikroorganismy se mohou dostat do těla.
Navíc je buprenorfin oblíbený i díky snadné dostupnosti. Předepsat přípravky, které ho obsahují, totiž může téměř každý lékař, musí k tomu pouze použít správný typ receptu. Vláda sice v prosinci 2009 přijala opatření, kolik tablet u sebe může závislý mít, nicméně k potlačení zneužívání to zatím nestačí. Plánuje se proto centrální evidence vydaných a předepsaných léků. Řešení, jak zneužívání zabránit, ale může být i jednodušší. Stačí přejít na modernější substituční léky.
Buprenorfin s naloxonem, nová naděje?
Nové odvykací léky jsou postaveny na stejné bázi jako jejich předchůdci, hlavní složkou je tedy také buprenorfin. Kromě toho ale obsahují i naloxon, který zabraňuje vzniku závislosti na buprenorfinu. Při nitrožilní aplikaci odvykacích přípravků druhé generace se totiž narkomanovi udělá zle a i euforické prožitky jsou slabší. Proto je do kombinace buprenorfin/naloxon vkládána velká naděje.
Přesto i nová terapie má své stinné stránky. Jednou z nich je současná legislativa. Nové preparáty lze totiž vydat jen na žádanku. V takovém případě zaplatí jednu třetinu pojišťovna, ale zbytek doplácí zdravotní zařízení. A to lékaři nevidí rádi a raději předepisují plně hrazené nemoderní preparáty. Naštěstí se na změně legislativy už pracuje, takže riziko zneužívání by se mělo rapidně snížit.
(kam)
Zdroje:
www.ct24.cz
www.sukl.cz