Léčbu lupénky v těhotenství plánujte! Děláte to pro své nenarozené dítě
Vývoj člověka před narozením je křehké období, které je citlivé na řadu různých vlivů, mezi které patří také některé přípravky používané při léčbě lupénky. Existují i takové, které je třeba vysadit i poměrně dlouho před plánovaným těhotenstvím, aby byla jistota, že vývoj plodu nijak neovlivní. Proto je nezbytně nutné celý postup jejich vysazení či nahrazení probrat s vaším ošetřujícím lékařem.
Mezi rizikové přípravky patří především systémová léčba. Zejména tzv. cytostatika, retinoidy a PUVA terapie.
Některá léčiva užívaná při biologické léčbě lupénky nebyla studiemi shledána během těhotenství jako škodlivá. Ke každému léčivu z této skupiny je však dostupný jiný počet důkazů, proto posouzení rizik léčby v těhotenství vždy provede váš ošetřující lékař.
Bezpečné prostředky proti lupénce v těhotenství existují. Jen je třeba vybrat ten správný
I když budete patřit k té méně šťastné polovině a lupénka vás bude trápit i během těhotenství, pořád existují přípravky, po kterých můžete v těhotenství bez obav sáhnout. Nejvhodnějšími jsou zvláčňující krémy, oleje a masti, používat se v menším množství mohou i místní kortikoidy, deriváty vitaminu D a přípravky s ureou. U kortikoidů je ale třeba počítat s tím, že mohou zvyšovat riziko tvorby strií.
Možností je i využití fototerapie UVB zářením. Pokud vám lékař doporučí fototerapii, pamatujte však na ochranu obličeje proti slunci, jinak se vám mohou vytvořit hnědé pigmentové skvrny, tzv. melasma. Vhodné je (ostatně jako u těhotných bez lupénky) i doplňování kyseliny listové.
Nebojte se, bez léčebných možností nezůstáváte, ani když u vás bude mít lupénka v těhotenství těžký průběh. Jen je třeba, aby vám je lékař vybral na míru.
Kojení s lupénkou může být výzvou, neměla by však být jeho překážkou
Nebudeme vám lhát. Kojení může být při lupénce obtížné – u některých žen se objevují ložiska na prsou nebo při kojení zažívají nepříjemné pocity a bolest. Tyto problémy ale může pomoci vyřešit správná technika kojení, se kterou vám pomůže laktační poradkyně, a ochrana bradavek před tvorbou bolestivých trhlinek. Noste volné oblečení, používejte vložky do podprsenky, nahřívejte si prsa nebo zkuste bradavky pomazat mateřským mlékem, které podporuje hojení a zvlhčuje jemnou pokožku. Pokud by žádná z těchto rad nepomáhala, může vám váš lékař při kojení předepsat i některá léčiva.
Vhodnou volbou jsou vždy místně užívané přípravky typu krémů a mastí, které zvláčňují pokožku. Jen je třeba bradavku a okolí před kojením pečlivě omýt, aby se jim miminko zbytečně nevystavovalo. Užívat se mohou i místní kortikoidy, které by se ale neměly aplikovat přímo na bradavku. Stejně jako v těhotenství i při kojení je možné podstoupit UVB fototerapii či užívat deriváty vitaminu D.
Jaké léčivé přípravky raději při kojení vynechat?
Pokud užíváte systémovou či některou biologickou léčbu, není pro vás kojení vhodné. Látky obsažené v těchto léčivech mohou přestoupit do mateřského mléka a miminku uškodit. Proto se vždy nejdříve poraďte se svým lékařem a informujte ho o své situaci.
Není pochyb, že jako každá maminka i vy chcete pro své dítě to nejlepší. Bohužel, ačkoliv je kojení výživou číslo jedna, může se stát, že vám ho závažnost lupénky neumožní. Nemusíte se tím ale zbytečně trápit a tlačit věci na sílu. Miminko bude s radostí prospívat i na umělé výživě a vy si radost z něho budete vychutnávat i tak. Nezapomínejte, že v tomto případě platí rčení – spokojená maminka, spokojené dítě.
(jala)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/psoriasis-and-breastfeeding
https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/stage/pregnant
https://www.psoriasis.org/treatment-and-pregnancy/