Výhoda biologické léčby – nezpůsobuje vznik vrozených vývojových vad a defektů
Lupénka je celoživotním onemocněním, tedy i léčba je záležitostí na celý život. Posunula se nějak účinnost a šetrnost léčiv ve srovnání s přípravky užívanými v minulosti?
V posledních letech došlo k obrovskému posunu v účinnosti a šetrnosti léčiv. Především díky příchodu biologické léčby, která se může používat dlouhodobě, aniž by byla toxická pro jakýkoliv orgán v těle. Účinnost biologických léků je pak výrazně vyšší než u klasické systémové léčby. To má samozřejmě velký dopad na zlepšení kvality života pacientů.
Co konkrétně se zlepšilo?
Hlavním „vylepšením“ je, že biologické léky nejsou teratogenní, tedy nezpůsobují vznik vrozených vývojových vad a defektů u plodů nastávajících matek. Léky jsou proto velmi bezpečné i pro ženy v plodném věku.
Roste počet žen v plodném věku s lupénkou, které se léčí pomocí biologické léčby?
Ano. V posledních letech stoupá celkové množství pacientů, kteří mají zájem o systémovou, a zejména biologickou léčbu, kterou se léčí osoby se středně těžkou až těžkou lupénkou, což je asi 25–30 % všech pacientů s lupénkou.
Jaké jsou tedy bezpečné možnosti léčby lupénky v těhotenství?
Jedná se o lokální léčbu, fototerapii a biologickou léčbu.
Léčbu lupénky před plánovaným těhotenstvím sama nevysazujte. Můžete zbytečně zhoršit její příznaky
Proč je s lupénkou lepší těhotenství předem plánovat a kdy s tímto plánováním začít?
Je to nutné především z důvodu nastavení správné léčby. Existují léky, při jejichž užívání nesmí pacientka otěhotnět – je u nich totiž vysoké riziko již zmíněné teratogenicity. Dokonce by neměla otěhotnět ani ihned po jejich vysazení. U jednoho přípravku se nesmí otěhotnět šest měsíců po skončení terapie, u jiných dokonce celé dva roky! Proto je plánování početí v případě lupénky rozhodně namístě.
Jak se léčba lupénky obvykle upravuje, pokud chce žena brzy otěhotnět?
Záleží na užívaném přípravku. U některých musí, jak již bylo řečeno, léčba skončit před plánovaným těhotenstvím, a dokonce i pak je nutné nějakou dobu s početím ještě počkat. V jiných případech, zejména u biologické léčby, lze léčbu ukončit nebo spíše přerušit až tehdy, když pacientka otěhotní. Dnes však již existuje i léčebný prostředek, jehož aplikace je bezpečná v průběhu celého těhotenství.
Co hrozí ženě s lupénkou, pokud otěhotní nečekaně a doktor léky s předstihem nevysadí?
Pokud se tak stane při lokální léčbě, fototerapii nebo biologické léčbě, nehrozí jí téměř nic. Jestliže však k početí dojde během léčby některými jinými látkami, pak je nutná konzultace u genetika.
A naopak v čem spočívá riziko, když žena ze strachu o plod omezí léčbu předčasně, rychle nebo zbytečně?
Může dojít k tzv. exacerbaci lupénky, tedy k akutnímu zhoršení jejích příznaků. Proto je vždy lepší se poradit se svým ošetřujícím lékařem. To ovšem většina žen před rozhodnutím o otěhotnění činí, pacientky chtějí znát názor svého lékaře.
Bezpečná a účinná léčba lupénky v těhotenství existuje. Nebojte se si o ni říct
Jaký vliv má těhotenství na lupénku a co je příčinou těchto změn?
Je to velmi individuální. Lupénka může v průběhu těhotenství zůstat beze změn, může se zlepšit i zhoršit. Naštěstí častěji dochází k zmírnění jejích projevů. Mechanismus není zatím jasný, ale nejspíše probíhají různé imunologické změny, které mají za následek potlačení psoriatického zánětu. U pacientek bohužel není možné předem odhadnout průběh nemoci v těhotenství a ani po porodu.
Ženy plánující těhotenství určitě trápí otázka, zda přenesou své onemocnění na potomka…
Každý rodič, který má nějakou chorobu, má strach, zda to jeho dítě po něm nemůže „zdědit“ a nejedná se jen o psoriázu. Naštěstí lupénka jako taková dědičná není. Přenáší se pouze náchylnost k ní. Spolu s dědičností je ještě potřeba působení provokujících faktorů, které vznik choroby vyvolají. U potomka se tedy nemusí objevit ani tehdy, když jí trpí oba rodiče.
Jakou komplikaci lupénka představuje u porodu a po něm?
U klasického porodu žádným problémem nebývá. Po císařském řezu existuje riziko, že se objeví v místě jizvy. V případě potíží těhotných a kojících žen, ke kterým může patřit svědění a pálení ložisek okolo bradavek nebo vzhled pokožky, je vždy nejlepší poradit se s dermatologem, který ženě doporučí vhodné léky. S co nejšetrnější technikou kojení může zase pomoci laktační poradkyně.
Může být lupénka překážkou otěhotnění? Ať už nemoc samotná, nebo nežádoucí dopady její dlouhodobé léčby na plodnost?
Odborné studie naznačují, že ženy s lupénkou mohou mít problém s otěhotněním a také je u nich bohužel mírně vyšší riziko komplikovaného těhotenství včetně potratu nebo předčasného porodu. Dopady dlouhodobé léčby na plodnost se však projevují spíše u mužů.
Čím byste povzbudil ženy s lupénkou v jejich touze po mateřství?
Lupénka je léčitelné onemocnění, jehož projevy lze minimalizovat až eliminovat. Účinná a bezpečná léčba existuje i pro těhotné ženy, jen je potřeba všechno včas a dobře naplánovat.
(hno)