Žilní nedostatečnost a roztroušená skleróza?
Pojem chronická žilní nedostatečnost, kvůli níž vznikají křečové žíly, slyšela asi většina z nás. Termín chronická mozkomíšní žilní nedostatečnost už ale tak známý není.
To mu ovšem rozhodně neubírá na důležitosti. Právě chronická mozkomíšní žilní nedostatečnost je totiž „podezřelá“ ze vzniku onemocnění mnohem závažnějšího – roztroušené sklerózy.
Pryč se starou teorií?
Až dosud se za příčinu vzniku roztroušené sklerózy považovala abnormální imunitní reakce vůči vlastní nervové tkáni. Pokud by se ovšem nová teorie potvrdila, byla by ta současná převrácena úplně naruby. Neurologové z univerzity v Buffalu právě začínají výzkum, který má za úkol tuto novou možnost vzniku roztroušené sklerózy otestovat.
Čtyřicetkrát vyšší riziko už nelze jen tak přehlédnout
Jako první tzv. chronickou cerebrospinální žilní insuficienci (CCSVI) objevil a popsal profesor Paolo Zamboni z italské univerzity ve Ferraře. Při tomto onemocnění se zužují žíly mozku a zamezují dostatečnému odtoku krve. Tím se naruší oběh krve v mozku a eventuálně může dojít až k poškození mozkové tkáně a degeneraci nervových buněk.
Podle první studie se chronická mozkomíšní žilní nedostatečnost zdá být spojena se zvýšeným rizikem vzniku roztroušené sklerózy. A to ne nijak zanedbatelně. Pravděpodobnost rozvoje roztroušené sklerózy zvyšuje prý více než čtyřicetkrát.
Už pilotní studie, která stojí na samém počátku, odhalila u pacientů s roztroušenou sklerózou pomocí Dopplerova ultrazvuku a magnetické rezonance abnormality v odtoku žilní krve v mozku a další chorobné změny nervové tkáně. Nová studie bude zahrnovat – oproti několika desítkám účastníků studie pilotní – na 1 600 dospělých a sto dětí. Nábor do studie už začal a bude pokračovat dva roky.
(jas)
Zdroj: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091023163358.htm