Infekce hrozí každému
Tetanus, pravé neštovice nebo dětská obrna – to vše jsou onemocnění, která lidstvo trápila až do vzniku očkování. Dnes se těchto chorob takřka nemusíme obávat. Současně však stále více rodičů vakcinaci svých děti odmítá, přestože je význam očkování neoddiskutovatelným faktem. Odborníci z WHO (Světová zdravotnická organizace) ujišťují, že jde o bezpečný proces, a varují před riziky vyplývajícími z nepodstoupení očkování. Jedním z těchto nebezpečí je i ztráta tzv. kolektivní imunity.
Stop nemoci
Nakažlivá choroba se velmi často přenáší z jednoho jedince na druhého. Pokud je vysoké procento populace proočkováno, nemoc se šíří mnohem obtížněji – není mnoho lidí, kteří skutečně mohou onemocnět. Když například člověk dostane spalničky a jeho okolí je proti nim očkováno, choroba se nemá kam šířit a rychle zmizí. Tomuto principu se říká kolektivní imunita.
- Je životně důležitá pro kojence, staré lidi a také pro osoby nemocné nebo příliš slabé na to, aby samy podstoupily očkování.
- Princip kolektivní imunity je funkční jen při vysokém procentu proočkovanosti populace. Pokud chceme zabránit šíření viru již zmiňovaných spalniček, musí být naočkováno alespoň 19 lidí z 20.
- Ten, kdo odmítá očkování pro sebe a své děti, neohrožuje jen sebe a své blízké, ale celou populaci.
Spoléhejte na vakcíny
Kolektivní imunita nás ale neochrání proti všem nemocem, proti kterým se očkuje. Například proti tetanu nic nezmůže. Tetanem se lze nejčastěji nakazit skrze kontaminovanou půdu. Z člověka na člověka se nemoc nepřenáší. Na kolektivní imunitu se zkrátka nelze 100% spoléhat. Je rozhodně moudré nechat se vždy raději naočkovat.
(brbr)
Zdroj:
http://www.who.int/bulletin/volumes/86/2/07-040089/en/
http://vk.ovg.ox.ac.uk/herd-immunity