Život může být krásný i bez dětí. Opravdu
Doživotní hluboké deprese a alkoholismus – to může být jedno z možných vyústění takové životní rány, jakou představuje neúspěšně léčená neplodnost. Ale to není vůbec automatické.
Je opravdu "nezbytné" mít dítě?
V americkém státě Oklahoma byla provedena studie, jejímž cílem bylo prozkoumat životní zkušenosti žen po neúspěšné léčbě neplodnosti. S 22 ženami ve věku mezi 33 až 48 let lékaři hovořili po čtyřech letech od podstoupené léčby. Když ženy popisovaly neplodnost, odhalily tím svoji zkušenost s velkým utrpením zesíleným introspektivním úsilím při znovuobjevování smyslu vlastní existence a pocitu vyrovnanosti. Rozhovory prozradily, že ženy prožívají existenciální paradox. Hledají naději, a přitom ztratily svůj největší sen v podobě porození vlastního dítěte. Ztráta jejich dosavadního smyslu života je donutila znovu přemýšlet o smyslu jak sebe sama, tak ve vztahu k okolnímu světu – Proč tu jsem, když se nemůžu starat o své dítě? Jaký je můj přínos společnosti? Co tu po mně zbude?
#IMG#Udělejte si v životě inventuru
Mezi další zkušenosti patří pocit izolace. Rozhovory o dětech jsou jednou ze základních součástí běžné mezilidské komunikace, což se o neplodnosti říci nedá. Typická je také neustálá přítomnost problému. Ženy popisovaly pronásledování vzpomínkami, truchlení po ztrátě a pocit, že se situace nikdy nezlepší. Dále je v průběhu času zřejmý posun od bědování k zaměření úsilí směrem k budoucnosti. A není to pouze o tom, "jít dál", ale také o rozhodnutí, jakým způsobem pokračovat. Jistá "inventarizace" umožňuje vytvořit budoucí prostor, kam se lze od myšlenek na svoji situaci posunout. Navazujícím krokem je úsilí v hledání cesty, jak ponechat světu nějaké dědictví, které není založeno na dětech.
Ženy si hledají odlišný způsob života, který jim umožňuje smysluplně žít. Bohužel jasně napsaný návod nikde není a nalezení smysluplné budoucnosti může být velmi těžké. I přesto je důležité, aby se o to každá žena v podobné situaci alespoň pokusila. Už kvůli sobě samé.
(zep)
Zdroj: J Midwifery Womens Health. 2008 Jul–Aug; 53 (4): 319–24