Na začátku by měla být změna léčby…
Dobrou zprávou je, že podle vědeckých výzkumů není samotná lupénka překážkou v otěhotnění. Co je však důležité vzít v úvahu, je možná změna ve vaší léčbě, která by byla kvůli plánovému miminku nutná. O tom však rozhoduje váš ošetřující lékař, a proto byste s ním měla své plánované těhotenství včas zkonzultovat. Společně potom nastavíte tu nejvhodnější léčbu, která bude vyhovovat vám i děťátku. Některé léky bude nutné zcela vysadit, a to i s několikatýdenním předstihem, aby se látka stihla z těla dostatečně vyloučit. A pozor, některé léčivé přípravky by neměl užívat ani nastávající otec dítěte.
Zhorší se mé potíže s lupénkou během těhotenství?
Lupénka je stejně jako jiné autoimunitní onemocnění ovlivňována pohlavními hormony. Ačkoliv se to nepřihodí každé nastávající mamince s lupénkou, ve 40 až 60 % případů pociťují ženy během těhotenství zlepšení stavu své pokožky, nejvíce v prvním a druhém trimestru. Může se ale stát, že se jejich potíže vrátí, až se miminko narodí, nejčastěji za 6 až 12 týdnů. V malém počtu případů může během těhotenství dojít ke zhoršení lupénky. Každé těhotenství je však jiné, stejně tak jako průběh lupénky, a proto je důležité nemít přehnaná očekávání, ale ani obavy. Jak děťátko, tak nemoc samotná vyžadují hlavně klid a pohodu maminky. Buďte rozumně ostražitá a snažte se vyhýbat všem rizikovým podnětům, o kterých víte, že vaši nemoc zhoršují.
Jaké je riziko, že vaše dítě zdědí lupénku?
Lupénka je komplexní onemocnění, jehož propuknutí není závislé pouze na genetických faktorech. Pravdou je, že pokud trpí lupénkou matka, v jednom ze čtyřech případů dítě předpoklad pro vznik lupénky zdědí. V případě zátěže z obou stran (tedy také ze strany otce) se tato pravděpodobnost zvyšuje až na 70 %. Avšak samotná přítomnost dědičné predispozice není zárukou, že nemoc propukne. S tím souvisí skutečnost, že asi jeden člověk z deseti má v genech zapsanou predispozici k této nemoci, ale pouze u 2 % populace skutečně propukne. V dětském věku se lupénka projeví častěji až po období puberty, jen v 10 % případů začíná před 10. rokem věku. Začátek onemocnění může být spojen se spouštěcím faktorem, například prodělanou infekcí.
Jak léčit lupénku během těhotenství?
Těhotenství je období zvlášť citlivé na působení různých léků, a proto je třeba opatrnosti v jejich podávání a dodržovat doporučení lékaře. Mezi léky, které se v těhotenství nepodávají, patří zejména perorální retinoidy, metotrexát a PUVA (psoralen plus UV). Pokud podstupujete systémovou biologickou (cílenou) léčbu, je většinou doporučeno ji vysadit. Může se však stát, že přerušením léčby dojde ke zhoršení nemoci. Váš lékař bude nejlépe vědět, zda ve vašem případě s léčbou pokračovat, nebo zvolit jinou její alternativu.
Za bezpečné léky se považují přípravky užívané místně, tedy přímo aplikované na kůži, např. přípravky ke zvlhčení pokožky, vazelína, mírně působící kortikosteroidní masti, fototerapie s UV světlem nebo antralin.
O použití čehokoliv v léčbě lupénky, i když k tomu není třeba předpisu lékaře, se s ním raději poraďte. Vynechejte raději léčbu pomocí bylinek, jejíž dávkování může být i u v těhotenství bezpečných bylinek obtížné.
Specifické potíže během těhotenství a kojení
U žen, které rodí císařským řezem, se mohou v okolí pooperační rány vyskytnout ložiska vzplanutí lupénky. Pokud mají ženy kožní potíže na prsou či přímo v okolí bradavek, může to přinášet problémy během kojení. I tyto obtíže je však možné řešit! Z kožních projevů se v těhotenství může zhoršit svědivost, což lze zmírnit používáním přípravků s mentolem.
Při těžším průběhu lupénky pozorovaly některé vědecké studie nižší váhu novorozenců a častější předčasný porod, dále také vyšší výskyt některých závažných zdravotních komplikací u těhotných, jako je např. těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak v těhotenství a preeklampsie. Některé z těchto stavů však mohou souviset s tím, že ještě před počátkem těhotenství jsou u žen s lupénkou častěji pozorovány rizikové faktory související s nezdravým životním stylem, např. kouření a obezita, a také choroby, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, deprese či chronické zánětlivé nemoci.
V rámci zodpovědného plánování rodičovství lze proto doporučit, abyste se před početím důkladněji zaměřila na zdravou životosprávu a abyste své plány ohledně těhotenství včas zkonzultovala se svým ošetřujícím lékařem. Včasné a individualizované nastavení vhodné léčby přispěje významnou měrou k lepšímu průběhu těhotenství.
(paf)
Zdroje:
https://www.ask-alia.com/truth-about-psoriasis-and-pregnancy
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-pregnancy-what-know
Bröms G., Haerskjold A., Granath F., Kieler H., Pedersen L., Berglind I. A. Effect of Maternal Psoriasis on Pregnancy and Birth Outcomes: A Population-based Cohort Study from Denmark and Sweden. Acta Derm Venereol 2018 Aug 29; 98 (8): 728–734; doi: 10.2340/00015555-2923. PMID: 29542809.
Nevoralová Z. Lupénka v dětském věku. Pediatr praxi 2012; 13 (6): 383–386.