Těhotenství můžete zvládnout i s nemocným srdcem
Těhotenství je pro mladou zdravou ženu fyziologický stav. Během těchto
devíti měsíců dochází k celé řadě typických změn, se kterými se vyrovná.
K jakým změnám během těhotenství dochází?
Největší změnou je vzestup cirkulujícího objemu krve, v průměru o 1,5 až 2 litry. Na to, aby bylo srdce schopné přečerpat tak velký objem, musí zvýšit svůj výdej o 30 až 50 %. To je podmíněno vzestupem tepového objemu a srdeční frekvence.
#IMG#Kromě toho dochází ke změnám vnitřního prostředí. Zároveň se mění produkce hormonů. To všechno představuje zvýšenou zátěž pro mateřský organizmus.
Kdy se změny projevují nejvíce?
Kritickým obdobím bývá především poslední trimestr těhotenství a samotný porod. Ten je fyzicky náročný i pro zdravou rodičku.
Máte právě vy nemocné srdce?
Srdeční choroby lze podle rizika, které představují pro těhotenství, rozdělit do 3 skupin od nízkého rizika až po vysoké. U žen s vysokým rizikem je těhotenství úplně nevhodné.
Jestliže máte nemocné srdce a zvažujete mateřství, měla byste se nejprve poradit se svým kardiologem.
Jaké jsou možnosti léčby?
Mírné vady lze během těhotenství zvládnout léky nebo dostatkem odpočinku, aniž by se zvýšilo riziko pro matku či nenarozené dítě. Většina srdečních vad může být léčena léky, které jsou bezpečné i v průběhu těhotenství. Váš kardiolog vám poradí, které léky jsou pro vás přijatelné.
Těžké vady srdečních chlopní mohou být riskantnější. Máte-li těžké onemocnění chlopně nebo jeho závažné příznaky, zvažte plastiku nebo výměnu nemocné chlopně ještě před otěhotněním. V průběhu těhotenství takový zákrok představuje nebezpečí pro dítě i nastávající maminku.
Nezapomínejte na pravidelné kontroly
Pravidelně navštěvujte nejen svého gynekologa a prenatální poradnu, ale také svého kardiologa. Můžete tak předejít závažným komplikacím. Pokud plánujete těhotenství, poraďte se nejprve se svým lékařem-kardiologem. Mnohdy totiž bývá doporučována léčba již před otěhotněním.
(eleo)
Zdroj: www.kardiochirurgie.cz