Těhotenství po umělém oplodnění s sebou může přinášet určitá rizika
Gravidita po in vitro fertilizaci, tedy oplodnění "ve zkumavce", může probíhat zcela bez komplikací jako těhotenství vzniklé bez metod asistované reprodukce.
Zároveň ovšem má i svá rizika a specifika.
Pokud dojde po IVF k uhnízdění embrya do dělohy, lze již za 14 dní prokázat v moči a krvi těhotenský hormon (lidský choriový gonadotropin-hCG). V této době se hovoří o stadiu tzv. biochemické gravidity. Za další dva týdny se provádí ultrazvukové vyšetření, při kterém lékař zjistí, kolik plodů se v děloze vyvíjí a zda je patrná srdeční akce. Toto období se označuje jako klinické stadium těhotenství. Pokud je vše v pořádku, je těhotná žena předána do péče svého gynekologa.
Více embryí – více dětí
Rizikové pro matku nebo plod může být vícečetné těhotenství. Při přenosu dvou nebo více embryí do dělohy je totiž pravděpodobné, že se uchytí všechna a může nastat vícečetné těhotenství. Každé takové těhotenství přináší komplikace, a tak je v současnosti doporučováno přenášet maximálně dvě embrya. Se zvyšujícím se počtem plodů v děloze se také zkracuje délka trvání těhotenství a zvyšuje se riziko předčasného porodu.
Je nutná selekce?
V případě, že dojde skutečně k výskytu trojčetného nebo i vícečetného těhotenství, je nutno zvážit provedení selektivní redukce. Jde o výkon, který se provádí na konci prvního trimestru (3. měsíc) těhotenství s cílem snížit počet vyvíjejících se plodů na 2 až 1. Prodlužuje se tak doba, po kterou se plod vyvíjí v děloze. Tím se snižují rizika spojená s porodem dítěte o velmi nízké porodní hmotnosti.
Častější samovolný potrat
Po IVF je asi dvakrát vyšší riziko časného potratu než v běžné populaci. Je to ovšem spíš důsledek vyššího věku a přidružených onemocnění neplodného páru než samotné metody IVF. Není nic neobvyklého, že i při spontánním oplození dochází k časnému potratu. Avšak díky tomu, že po IVF se všechna těhotenství diagnostikují a sledují již ve stadiu biochemické gravidity, je také vyšší záchyt potracených plodů.
V principu se těhotenství po IVF neliší od ostatních gravidit. Mohou se ovšem častěji vyskytnout některé komplikace, které jsou rizikové pro matku i plod.
(nes)
Zdroj: Gynekologie po promoci - 2007;(6).
Kam dál?
Specializovaná poradna uLékaře.cz: Odpovídá primář MUDr. Pavel Texl.
Asistovaná reprodukce: hoďte strach za hlavu
Umělé oplodnění má větší šanci na úspěch v létě
Neplodnost v číslech: problémy má 15 % párů v Česku
Krok za krokem: Jak probíhá umělé oplodnění?
Zvyšte své šance na úspěch IVF – 5 základních otázek a odpovědí
Zmrazte si plodnost. Kryokonzervace vajíček je snadná