Těhotenství ohrožuje pánevní žíly
Syndrom pánevního žilního městnání se často objevuje u žen ve všech věkových kategoriích.
Vina v křečových žilách?
Hlavní příčinou tohoto syndromu jsou zřejmě varixy neboli křečové žíly. Tyto žíly se u mnohých žen objevují nejprve během těhotenství a poté se postupně zhoršují. Typická je hlavně tupá, stále trvající bolest v oblasti pánve a také tlak a pocit těžkosti v této oblasti. Příčina vzniku tohoto syndromu ale doposud není objasněná. V těhotenství se zvyšuje objem tělesné tekutiny a hmotnost ženy. Z tohoto důvodu jsou pánevní žíly zvýšeně zatěžovány a postupně dochází k jejich rozšíření, k poruše žilních chlopní, které podporují dobré proudění v žilách, a tak dochází k postupné tvorbě křečových žil v této oblasti.
Více porodů, větší nebezpečí pro pánevní žíly
Přesný počet žen, které trpí na chronický pánevní syndrom, není přesně znám. Přibližná čísla nicméně říkají, že více než 30 % žen alespoň jednou za svůj život zažilo výše zmíněnou tupou bolest, svědčící pro daný syndrom. A bolest trvala déle než šest měsíců v kuse. Ne všechny ženy, u kterých byl syndrom chronického žilního městnání v pánvi objeven, však měly příznaky. Onemocnění se nejčastěji objevuje u žen ve věku mezi 20 a 45 lety a také u žen, které rodily více než jednou.
Večerní bolesti
Bolesti se nejčastěji objevují na konci dne, po delším stání a také v pozdních stadiích těhotenství. Někdy se setkáváme s podobnými příznaky i u jiných žen v rodině. Lékaři tuto chorobu většinou diagnostikují pomocí ultrazvukového vyšetření, CT vyšetření či pomocí magnetické rezonance.
Možnosti léčby
Pánevní syndrom se léčí jednak chirurgicky, jednak invazivními metodami pod rentgenologickou kontrolou a také pomocí léků. Případné možnosti léčby objasní váš ošetřující lékař.
(ena)
Zdroj: Veindirectory.org