Těhotenství s kýlou
Pokud čekáte miminko a dozvěděla jste se, že máte tzv. těhotenskou kýlu, zůstaňte klidná. Lékaři běžně s odstraněním této potíže počkají, až se dítě narodí. Operace uprostřed gravidity se provádí jen ve výjimečných případech.
Kýla u budoucích matek není nic neobvyklého. Růstem dítěte v děloze se zvyšuje tlak na břišní stěnu, a může tak snadněji dojít k přerušení kontinuity svalové vrstvy a uvolnění části obsahu břišní dutiny do vzniklé mezery ve svalech. Většinou se jedná o tukovou tkáň či část střeva – obecně se obsah kýly nazývá kýlní vak.
Operace může počkat
Kýla se může projevit bolestmi, také o ní ale nemusíte vůbec vědět. V mnoha případech se bolestivost snižuje spolu s pokračujícím těhotenstvím, protože rostoucí děloha sama zablokuje svalovou mezeru a k žádnému uvolňování obsahu břišní dutiny již nedochází. Otázkou bývá, zda je nutné operovat hned, či počkat až na narození dítěte. Větší část kýl není třeba řešit bezodkladně. Tento problém většinou nijak neovlivňuje růst, vývoj ani porod dítěte, takže operace může být odložena i o několik měsíců.
Pozor při kýchání
- Při čekání na zákrok se ale vyhýbejte veškerým aktivitám, které problém zvětšují nebo které vám způsobují bolesti. Například při kýchání či kašli zamezíte dalšímu růstu kýly tím, že na ni zatlačíte rukou.
- Samotné těhotenství překvapivě tuto potíž nijak výrazně nezhoršuje, musíte ale být opatrné a nezapomínat na ni.
- Těhotenská kýla je velmi častá a lékaři jsou na tuto situaci připraveni, takže není třeba mít zbytečné obavy. Dejte svému porodníkovi včas vědět o svém stavu a vše by mělo proběhnout bez komplikací.
- K císařskému řezu se jen z důvodu kýly většinou nepřistupuje.
Kdy kýlu řešit
Žádnou existující kýlu nikdy neignorujte. Pravidlo zní: jakmile je objevena, musí být odstraněna. U té těhotenské je dobré na operaci počkat ještě několik týdnů po porodu, až se budete cítit zase úplně fit. Vždy se také poraďte s lékařem, zda je vhodné začínat další těhotenství, pokud se s tímto problémem již potýkáte. V případě, že je operace nevyhnutelná, provádí se v druhém trimestru gravidity. V tom prvním by zákrok zvýšil riziko potratu, v posledním zase může způsobit předčasný porod. Proto je druhý trimestr pro výkon nejvhodnější. Většinou se přistupuje k operaci pomocí takzvané laparoskopie, při které se pomocí tří malých řezů dostane chirurg k poškozenému místu, zatlačí kýlní vak zpět do břišní dutiny a místo podloží síťkou. Problémem je, že tato síťka není elastická, takže v případě těhotenství a dalšího růstu dítěte v děloze dochází často k recidivám, tedy návratům kýly.
Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně tohoto zdravotního problému, neváhejte se obrátit na naši kýlní poradnu, kde vám poradíme či zprostředkujeme kontakt na specialistu.
(jez)