Jak a proč inkontinence vzniká?
Během těhotenství a porodu prodělávají močové cesty značné změny, které velikou měrou přispívají k rozvoji nekontrolovatelných úniků moči. Postupným zvětšováním dělohy v průběhu těhotenství dochází k útlaku močového měchýře a snížení jeho kapacity, což vede k častější frekvenci močení. Dalším faktorem, který se podílí na rozvoji inkontinence, je poškození podpůrného vazivového aparátu močového měchýře, močové trubice a svalů pánevního dna během těhotenství a především při porodu. V neposlední řadě hrají svoji roli i hormonální změny v těhotenství. Riziko inkontinence navíc stoupá u gravidních žen s nadváhou, u porodu dítěte s porodní váhou vyšší než 4000 g, po opakovaných porodech či u vícečetných těhotenství a u těhotných žen v pokročilém věku. Všechny tyto vlivy se sčítají v jediný výsledek: při náhlých, fyzicky stresových situacích (kašel, kýchnutí, smích) už tak zvýšený nitrobřišní tlak dále narůstá, až dojde k nekontrolovatelnému úniku moči.
Problémům je lepší předcházet
U více než 70 % žen inkontinence po porodu přirozeně odezní do 6 měsíců, v některých případech však problémy mohou přetrvávat delší dobu. Proto je důležité vědět, že těmto potížím, které ovlivňují kvalitu života a omezují ženy v jejich oblíbených aktivitách, se dá buď předejít, nebo je výrazně zmírnit. Vzhledem k tomu, že chirurgická ani medikamentózní léčba inkontinence během těhotenství nebo krátce po porodu není vhodná, zůstává v tomto období jedinou možností prevence i léčby posilování svalů pánevního dna. Základem jsou takzvané Kegelovy cviky, jejichž princip spočívá v rytmickém zatínání svalstva, které připomíná zadržování močení. Cviky je potřeba provádět pravidelně několikrát za den v intervalu 30 až 50 stahů a povolení. Důležité je nezapojovat další svalstvo, například břišní svaly a nezadržovat dech. Výhoda těchto cviků spočívá v časové a prostorové nenáročnosti a také diskrétnosti. Cviky je možné provádět již před otěhotněním, v průběhu těhotenství i následně po porodu. K preventivním opatřením patří dále redukce tělesné hmotnosti, důsledné doléčení případných močových infekcí, pravidelný pohyb a prevence zácpy.
Pozor při výběru inkontinenčních pomůcek
Ženy, které se potýkají s inkontinencí, dost často řeší problémy s únikem moči používáním menstruačních vložek. Ty jsou však v této situaci nevhodné vzhledem k jejich slabší a pomalejší absorpci a také kvůli nedostatečnému pohlcování zápachu. Menstruační vložky problém s inkontinencí nevyřeší, naopak jejich využívání může mít za následek nepříjemné kožní potíže kvůli neustálému kontaktu agresivní moči s citlivou pokožkou. Ve snaze minimalizovat důsledky samovolného úniku moči je proto nezbytné si vybrat optimální inkontinenční pomůcky. Zdravotní pojišťovny tyto pomůcky buď zcela, anebo alespoň z části uhradí.
Také je vhodné sáhnout po speciálně vyvinutých kosmetických prostředcích, které ochraňují pokožku. S výběrem veškerých pomůcek se nebojte obrátit na lékaře, sestru či lékárníka.
Pokud patříte do skupiny žen, u kterých nedošlo po porodu k vymizení samovolných úniků moči, je namístě navštívit vašeho lékaře, který vám poradí a doporučí další postupy, které by měly vést ke zmírnění či vymizení obtíží.
(mraf)
Zdroje:
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2014/04/02.pdf
https://www.prolekare.cz/casopisy/ceska-gynekologie/2019-1-24/mocova-inkontinence-v-tehotenstvi-112781