Těhulky, nebojte se očkování proti žloutence
Podávání jakýchkoli léků nebo i očkovacích látek v těhotenství je velmi citlivá záležitost. Ve hře totiž není jen život a zdraví matky, ale také ještě nenarozeného dítěte.
Týká se to i očkování proti virové hepatitidě B nebo-li infekční žloutence.
Riziko versus přínos
Značnou část vakcín a léků nelze v těhotenství aplikovat, u jiných je jejich podání bez většího rizika možné. Vždy je nutné zhodnotit poměr rizika, které aplikace léčiva nebo očkovací látky znamená, a očekávaného přínosu. Podávat se mohou jen ty léčivé a očkovací látky, u nichž prospěch převažuje nad možnými riziky. Aplikace očkovací látky proti hepatitidě v těhotenství naštěstí možná je.
Ochrana dítěte
- Riziko pro matku ani pro plod se nepodařilo prokázat ve více studiích.
- Naopak bylo dokázáno, že vakcína proti infekční hepatitidě B je bezpečná a účinně zabraňuje přenosu této nebezpečné a potenciálně fatální nemoci na nenarozené dítě.
- Přestože je hepatitida v novorozeneckém a dětském věku prakticky bez příznaků, v pozdějším životě svého nositele zásadně svými komplikacemi ohrožuje.
- V dospělém věku se její vinou může rozvinout například ztvrdnutí jater (jaterní cirhóza) nebo zhoubný nádor jater.
Individuální posouzení
Vakcína proti hepatitidě B je příkladem očkovací látky, kterou lze podat v těhotenství naprosto bezpečně a bez obav. Týká se to i období po porodu, kdy žena kojí. Přínos z očkování dalece převyšuje jakákoli rizika. Je však samozřejmě nezbytné všechny okolnosti probrat s ošetřujícím lékařem, který v konkrétním případě a čase posoudí, zda je očkování vhodné a nutné.
(jav)
Zdroje:
www.medscape.com
www.netdoktor.de