Ženy s nemocným srdcem cvičí méně než muži. Důvodem je rodina
Každý člověk s chronickým onemocněním srdce by měl dbát na svůj životní styl víc než kdokoliv jiný. Kromě úpravy jídelníčku, přísného zákazu kouření a řady dalších režimových opatření je důležité nezapomínat na pravidelnou fyzickou aktivitu. Tu je ale třeba pečlivě vybírat.
Některým sportům je třeba obloukem se vyhnout, jiné jsou naopak pro osoby se srdečním onemocněním jako stvořené.
1. Vyberte si správný sport
Posilování, kulturistika, vzpírání. Právě tyto sporty patří mezi ty, na které by měli kardiaci rovnou zapomenout. Naopak vřele doporučována je turistika, jízda na kole, golf či dnes již dostatečně rozšířená a velmi oblíbená severská chůze neboli nord walking.
2. Hlavně začněte
Ať už si kardiak vybere kteroukoliv z doporučovaných aktivit, nikdy by se nemělo jednat pouze o krátkodobou záležitost. Důležité je, aby se pravidelný pohyb stal každodenní součástí života každého kardiaka. Kolik lidí s chronickým onemocněním srdce si však tyto rady bere k srdci? Právě tato otázka byla předmětem nedávno zveřejněné americké studie.
3. Myslete na sebe
Pouhá jedna třetina kardiaků se rok po prodělané akutní srdeční příhodě, po operaci by-passu nebo angioplastice věnuje pravidelným pohybovým aktivitám. V porovnání s muži cvičí ženy daleko méně. A důvod? Ženy se daleko více věnují ostatním členům rodiny, domácnosti, … a na sebe jaksi zapomínají. Mladší muži zase k pravidelnému cvičení přistupují zodpovědněji než ti starší.
A teď ruku na srdce. Kdo z nás může říct, že pravidelně sportuje? Co kdybychom si teď slíbili, že si konečně vezmeme rady lékařů či jiných odborníků k srdci a začneme se více hýbat? Vždyť jaro je tu a s ním ideální čas začít se sebou něco dělat.
(pad)
Zdroj:
http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=117366
http://kardiocviky.cz/sportovani/