Ženšen pomáhá pacientům s rakovinou překonat únavu
Nemocné rakovinou často trápí velká únava a úbytek sil. Novou nadějí v boji s těmito nepříjemnými stavy by mohl být ženšen.
Ženšen je po dlouhá tisíciletí využíván v čínské medicíně jako přírodní stimulátor, který obnovuje fyzické i psychické síly. Vědci z Chicaga se rozhodli prověřit účinky této látky. Do studie bylo zařazeno 360 pacientů, kteří měli za sebou nebo právě podstupovali kompletní léčbu rakoviny, více než polovina z nich měla rakovinu prsu.
Ženšen bojuje s únavou
Z výsledků studie vyplynulo, že po osmi týdnech se pacienti pravidelně užívající ženšen cítili výrazně méně unavení než pacienti ženšen neužívající. Důležité však je užívat ženšen delší dobu – studie ukázala, že po 4 týdnech pacienti ještě nevnímali větší vliv této látky na potlačení únavy.
Několik rad pro užívání ženšenu:
- Ženšen není registrovaný lék, ale doplněk stravy, jeho výroba proto není tak dokonale sledována. Dejte si proto pozor, kde a od koho přípravek nakupujete, a dejte přednost renomovaným výrobcům.
- Důkladně si prostudujte etiketu – vhodný je čistý kořen ženšenu, ne extrakty (ty jsou vyráběny za využití etanolu, což je látka, která u karcinomu prsu podporuje bujení rakovinných buněk).
- Neužívejte ženšenové přípravky po dobu delší než 8 týdnů – studie zaručuje bezpečnost užívání právě po dobu 8 týdnů, ale při dlouhodobém užívání chybí dostatek průkazů o jeho bezpečnosti.
- Vždy o užívání ženšenu či jakéhokoliv jiného přípravku informujte svého ošetřujícího lékaře a před začátkem jeho užívání se poraďte o jeho vhodnosti.
Další tipy v boji s únavou
Ani ženšen není všemocný a proti únavě je u pacientů, kteří se léčí s rakovinou, potřeba bojovat na více frontách.
- Pravidelný spánek – každý člověk má jinou potřebu spánku, ale minimálně 7 hodin denně by měl spát každý.
- Racionální strava – člověk by měl jíst alespoň 5× denně a měl by dávat přednost stravě s dostatkem vitamínů, kde převládají čerstvé potraviny včetně velkého množství zeleniny. Tělo na strávení jídla potřebuje energii a na strávení husičky s knedlíkem je potřeba energie mnohem více než na strávení zeleninového salátu. Energii, kterou ušetříte, můžete využít jinde.
- Pravidelný pohyb – při sportu a fyzické aktivitě se mnoho energie spotřebuje, ale na druhou stanu se člověk cítí odpočatý a postupně zvyšuje svoji fyzickou kondici. Stačí svižnější procházka na čerstvém vzduchu a uvidíte, že se budete cítit lépe. Vždy se ale poraďte se svým ošetřujícím lékařem, zda vámi vybraná fyzická aktivita je pro vás s ohledem na váš zdravotní stav vhodná.
- Životní optimismus – lidé, kteří se dokážou radovat z maličkostí, mají mnohem více energie, navíc je dokázáno, že lidé optimističtí lépe odpovídají na léčbu rakoviny i jiných nemocí a jejich léčebné výsledky jsou lepší.
(vesa)
Zdroj: www.webmd.com