Ženy mají větší naději na vyléčení adenomu hypofýzy
Adenom hypofýzy (neboli nezhoubný novotvar podvěsku mozkového) představuje asi 10 až 15 % všech mozkových nádorů. Velmi často produkuje nadměrné množství růstového hormonu, což se projevuje takzvanou akromegalií.
Rozdíl v produkci hormonů mezi ženou a mužem
Doposud se vědělo, že u mladých mužů se oproti ženám objevuje 2–3krát více nádorů produkujících růstový hormon. Okolo 45. roku věku se ale počty vyrovnávají, a v pozdějším věku se objevují nádory tvořící růstový hormon dokonce dvakrát častěji u žen.
Tyto nádory závisejí na věku nemocného. Průměrně bývá novotvar nalezen u mužů ve věku 40 let, u žen později, okolo 45. roku. Mladší pacienti mívají bohužel horší vyhlídky než ti, jimž se nádor vytvoří ve zralejším věku. Také se u mladých lidí zřetelněji objevují příznaky akromegalie.
V době příznaků však – zvlášť u mladších lidí – ještě může být nádor tak malý, že není při zobrazení mozku skoro ani vidět. Takové nádory mají podstatně lepší prognózu.
Vedle toho existují i nádory, při kterých člověk dlouho nemusí vědět, že útvar v oblasti hypofýzy (podvěsku mozkového) vůbec má. Nádor tak může růst dlouhou dobu. A když se na něj přijde, je již dost velký.
I adenomy jsou různé u mužů a u žen
V poslední době vyšlo najevo, že adenomy hypofýzy se chovají jinak, když srovnáme muže a ženy. U mužů zpravidla trvají příznaky kratší dobu, nádory se rychleji a více šíří do okolí. Proto jsou jejich naděje na vyléčení menší než u žen.
Vědci se tudíž domnívají, že by u mužů měla léčba probíhat rozhodně intenzivněji než u žen i za cenu nežádoucích účinků.
(hul)
Zdroj: Schiller B. Gender-Related Differences in Growth Hormone-Releasing Pituitary Adenomas. A Clinicopathological Study. Pituitary 2002;5:247–253.