Dlouhodobé kojení má spoustu výhod nejen pro vaše děťátko, ale i pro vás jako maminku. Kojení s lupénkou však může být výzva, lupénka ale nemusí být jeho překážkou. Důležité je, že kojení je pro vaše děťátko naprosto bezpečné. Některé ženy trpící lupénkou však mohou při krmení svého miminka zažívat nepohodlí, bolest a mohou mít nepříjemná ložiska lupénky i na prsech.
Aby kojení bylo co nejvíce bezproblémové, je obecně důležité se snažit o správnou techniku kojení a najít při něm vhodnou polohu, s čímž vám může pomoci laktační poradkyně. Aby byla ložiska lupénky co nejméně drážděna, můžete své paže podepřít polštáři či vypolstrovat bolavá místa měkkým ručníkem. Vhodné je při tom použít kojicí polštář.
Při lupénce pečujte o své bradavky dvojnásob
Při nesprávné technice kojení a sání se mohou na bradavkách tvořit velmi bolestivé a někdy i krvácivé trhlinky. V tom případě je nutné techniku upravit. Vaše bradavky jsou při kojení velmi namáhané a je důležité o ně správně pečovat. Zde je několik tipů, jak na to:
- Noste volnější oblečení, které nebude bradavky dráždit, a často prsy větrejte.
- Udržujte bradavky v suchu a noste vhodné kojicí vložky do podprsenky, které často vyměňujte.
- Po kojení můžete pár kapek mléka z prsu nechat zaschnout na bradavkách.
- Aby byla bradavka co nejméně drážděna, zasuňte na konci kojení do pusinky miminka malíček, aby se samo pustilo.
- Na zklidnění bradavek můžete nanášet masti a krémy k tomu určené, je však nutné je před dalším kojením smýt.
U žen s lupénkou mohou kojení velmi znepříjemňovat velká ložiska, která se objeví na bradavkách a jejich okolí. U některých lidí trpících lupénkou totiž mohou po mechanickém či jiném dráždění kůže vzniknout nová ložiska, a to buď v místě dráždění, nebo i jinde. V tomto případě je namístě poradit se se svým lékařem o léčbě a vhodném ošetřování prsů.
V určitých případech, kdy kojení nelze momentálně snést nebo se musí ložiska lupénky nejprve zahojit, lze mateřské mléko odstříkávat pomocí odsávačky a použít alternativní způsoby krmení děťátka. Tím je prs stále stimulován k produkci mléka. Různé možnosti můžete konzultovat se zkušenou laktační poradkyní.
Pozor na zánět prsu či jeho svědění!
Nepříjemností, která může při kojení nastat, a to zejména v případě, kdy máte v okolí bradavek ložiska lupénky či máte bradavky jakkoliv poraněné, je bakteriální zánět prsní žlázy (tzv. mastitida). Postihuje většinou jen jeden prs, který bolestivě oteče, je horký a zarudlý. Přidává se celková schvácenost a teplota. Zánět se řeší vhodnými antibiotiky a k zmírnění bolesti je možné užívat léky na bolest. Důležité je kojit z postiženého prsu, případně ho před kojením odstříkat a přiložit na něj teplý obklad.
Lupénka na prsech dokáže také nesnesitelně svědit. Co když vás ale svědí bradavky, i když na nich ložiska lupénky nemáte? Jednou z možností je reakce na mýdlo, prací prášek nebo nevhodné prádlo. Může to však být i jeden z příznaků ucpaného mlékovodu, ke kterému se přidává bolestivé zduření prsu. Další možností je vznik plísňové infekce, při které bradavka a její okolí pálí, svědí, kůže zrudne a olupuje se. Zapomínat by se ovšem nemělo ani na daleko vážnější onemocnění a tím je rakovina prsu a její vzácná forma, která se projevuje šupinatou a svědící pokožkou v okolí bradavky. Je vhodné tedy své potíže konzultovat s lékařem.
Nesnesitelné příznaky lupénky při kojení – co s tím dál?
Jestliže máte s ložisky lupénky velké potíže, je namístě poradit se se svým lékařem o vhodné léčbě. Pozor, některé léky kojící maminky brát nesmí. Určitou úlevu od potíží vám mohou přinést zvláčňující prostředky. Pokud je ale potřeba, lze po poradě s lékařem aplikovat na malá ložiska i některé lokální kortikosteroidy. Pro zjištění, které léky jsou bezpečné při kojení, lze informace vyhledat v online databázi LactMed.
Pokud cítíte, že výskyt lupénky na prsou a bradavkách je ve vašem případě velkou překážkou kojení vašeho miminka, nebo jsou akutní příznaky tak velké, že musíte užívat systémovou léčbu, která není vhodná při kojení, nemusíte se trápit pocity viny, že kojení ukončíte a budete miminko krmit umělou výživou. Pokud to však nechcete vzdávat, s pomocí zkušené laktační poradkyně lze kojení upravit a překonat toto těžké období nebo s lékařem nastavit vhodnější léčbu. Pro některou maminku však může být ukončení kojení vzhledem k jejím potížím to nejlepší řešení a není potřeba lámat věc zbytečně přes koleno.
(nit)
Zdroje:
https://www.papaa.org/learn-about-psoriasis-and-psoriatic-arthritis/fertility-and-pregnancy/frequently-asked-questions/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4516109/
https://www.llli.org/psoriasis-and-breastfeeding-2/
http://www.kojeni.cz/maminkam/brozura-kojeni/
https://www.healthline.com/health/psoriasis-and-breastfeeding#Speak-with-your-dermatologist
https://www.webmd.com/women/ss/slideshow-women-itchy-nipples