Kolektivní imunita je situace, kdy proočkování dostatečně velkého podílu dané populace poskytuje určitou ochranu i těm, kteří sami infekcím vzdorovat nemohou. Jak to funguje? Pokud onemocní někdo, kdo je v kontaktu pouze s osobami, které se nakazit nemohou, infekce odezní a vymizí, dál se nešíří. Nemá zkrátka šanci dostat se k dalšímu vnímavému jedinci nebo je tato možnost výrazně snížená a dojde jen k několika sporadickým případům.
Když se obrana hroutí
Pokud se však dostane infekce do málo proočkované komunity, šíří se mezi vnímavými jedinci volně a nevybírá si. Postihne stejně tak osoby, které očkovány být nechtějí, jako ty, které očkovány být nemohou. Dále se šíří na těžce nemocné pacienty, kteří nemají dost sil, aby se nákaze ubránili (onkologicky nemocní, lidé oslabení předchozí těžkou infekcí apod.). V neposlední řadě pak postihne i nejcitlivější populaci, tedy novorozence a kojence, kteří ještě nemohou být očkováni. Taková je realita. A právě proto lékaři naléhají na dostatečnou proočkovanost a bojují proti bezdůvodnému odmítání nebo oddalování termínů vakcinace.
Smutná realita
Výše uvedený proces popisuje, co se skutečně děje vždy při poklesu proočkovanosti. Každá infekce má totiž určitou specifickou hladinu proočkovanosti, pod kterou kolektivní imunita přestává fungovat. Typickým příkladem jsou spalničky, které vyžadují 95% proočkovanost.
- Od 1. září 2015 do 31. srpna 2016 bylo v Evropě zaznamenáno celkem 2266 případů spalniček. Nejvíce pak v Itálii (647), Rumunsku (554), Velké Británii (475) a v Německu (241). Vysoký počet hlášení přišel i z Irska a epidemie spalniček proběhla též v Dánsku.
- Hlášeny byly 3 případy úmrtí na spalničky, z toho 2 v Rumunsku a 1 ve Velké Británii.
- Všechny tři oběti byly ve věku do jednoho roku věku, kdy ještě nemohly být očkovány podle národního imunizačního programu – měla je chránit kolektivní imunita.
- Z nakažených ve věkové kategorii od 1 do 4 let, která má být standardně proti spalničkám očkována, neobdrželo ani jednu dávku vakcíny 82 % dětí, 10 % bylo očkováno jednou dávkou, u 6 % nebyl známý údaj o vakcinaci nebo o počtu dávek. 1 % dětí obdrželo 2 dávky vakcíny.
Aby „všichni za jednoho“ fungovalo
Princip kolektivní imunity je platný u všech z člověka na člověka přenosných infekčních onemocnění. Když udržíme po dostatečně dlouhou dobu proočkovanou co největší část populace, můžeme dokonce dosáhnout vymýcení, tzv. eradikace dané infekce. Když naopak nedosáhneme ani takové hladiny, která je nutná pro kolektivní imunitu, sami zveme nemoci, aby si vybraly svou daň.
(pez)
Zdroj:
http://www.vaccinestoday.eu
http://www.tribune.cz
http://www.aifp.cz