Kojte – budete mít zdravější srdce
Vesměs každá matka na kojení najde něco pozitivního. Kojením denně spálíte 500 kalorií, ušetříte čas i peníze. Kromě silné citové vazby, která kojením mezi maminkou a dítětem vzniká, má i pozitivní vliv na zdraví. Třeba na srdce.
Ženu, která dbá o svoji postavu, jistě zaujme, že kojením se spotřebuje až 500 kalorií denně. Většina žen jistě uvítá každou volnou minutu, kterou by jinak strávily přípravou kojenecké stravy, stejně tak každou korunu, kterou díky kojení ušetří. A každá máma jistě potvrdí, že se při kojení mezi ní a dítětem vytváří silná citová vazba.
Mateřské mléko je prostě nej…
Mateřské mléko je svým složením nenahraditelné. Kromě živin, vitamínů a minerálů obsahuje také protilátky, které pomáhají dítě chránit proti infekcím. Kojené děti mají také menší riziko cukrovky, alergií, obezity nebo chudokrevnosti. V dospělosti a stáří mívají silnější kosti.Kojení je investice, která se vyplatí
U kojících matek se po porodu děloha vrací rychleji do původního stavu. Zároveň jsou menší poporodní krevní ztráty. Kojící ženy mají nižší pravděpodobnost výskytu rakoviny prsu a vaječníků, v budoucnu pak i srdečně-cévních onemocnění. To dokazuje studie doktorky Eleanor B. Schwarz z Univerzity v Pittsburghu, zveřejněná v květnovém vydání žurnálu Gynekologie a porodnictví. Podle ní kojení u matek v budoucnu snižuje riziko vysokého krevního tlaku a cukrovky a zlepšuje metabolismus cholesterolu.Čím déle, tím lépe
Studie sledovala 140 tisíc žen po menopauze. Z výsledků vyplynulo, že po roce kojení klesá riziko vysokého tlaku i zvýšené hladiny cholesterolu o pětinu a celkové riziko srdečně-cévního onemocnění o 9 procent v porovnání s ženami, které nikdy nekojily. I ženy, které kojí alespoň půl roku, mají rizika statisticky významně nižší.Kojení mobilizuje tuky z tukových zásob, ovlivňuje hladinu cholesterolu a zvyšuje hladiny oxytocinu, který relaxuje cévy. Je to přirozený mechanismus, který po fyziologických a hormonálních změnách v těhotenství navrátí tělo zpět do normálu. A zdraví matky i dítěte rozhodně prospěje.
(pad)Zdroj: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_83182.html