Kolagen – nejpevnější lana v našem těle
Kolagen je speciální typ bílkoviny, kterou organizmus vytváří zjednodušeně všude tam, kde potřebuje pevnost a pružnost. A protože největší síly uplatňuje organizmus právě při pohybu, je kolagen naprosto nezbytnou součástí pohybového aparátu.
Za jedinečnými vlastnostmi kolagenu stojí jeho výjimečná prostorová struktura – jednotlivá bílkovinová vlákna jsou stočena do trojité spirály, která tvoří základní vlákno pojivových tkání, tzv. tropokolagen. Tyto „spirály“ pak dále vytváří komplexní vláknitou strukturou, která je organizována podle toho, ve kterém směru je požadována pevnost a pružnost. Kolagenová vlákna se vyskytují ve všech typech pojivových tkání. Uspořádána mohou být do řídkých sítí (vyztužují různé obaly a blány) nebo uspořádaných svazků (šlachy). Jednotlivá vlákna vytváří postupně složitější a složitější propletení, díky kterému se zátěž roznáší rovnoměrně na všechna vlákna. Pokud se jedno vlákno naruší, zatížení okamžitě přeberou ostatní vlákna. Z mechanického hlediska tak kolagenová vlákna naruší jen extrémně velká síla, která protrhne všechna vlákna najednou. Uvádí se, že 1 mm2 kolagenních vláken udrží až 50 kg.
Poruchy tvorby kolagenu a jeho degenerace
Jako každá biologická struktura i kolagenová vlákna podstupují neustálou obnovu a přestavbu. To zajišťuje jejich stále perfektní stav. Pro obnovu kolagenu je potřebné dostatečné množství specifických aminokyselin a vitamíny – především vitamín C. S narůstajícím věkem se však regenerační mechanizmy tvorby kolagenu mohou zhoršovat a pevnost kolagenových tkání se snižuje. Podobně mohou k narušování kolagenových vláken přispívat chronické záněty, oxidativní stres či chronické přetěžování. Tyto stavy pak vedou k oslabení kloubních manžet, šlach, chrupavek, svalových obalů a dalších pohybových struktur, které se projeví bolestivostí pohybového aparátu.
Kolagen a léčba pohybového aparátu
Podpora tvorby kolagenu patří v současnosti mezi velmi intenzivně zkoumané metody v léčbě řady onemocnění. Logicky nejjednodušším se zdálo doplňování základních stavebních složek kolagenu ve stravě. Na trhu existuje celá řada doplňků stravy s kolagenem, ale jejich působení je omezené. Jako mnohem efektivnější (i když složitější) se ukazuje jeho přímá aplikace do postižených tkání nebo kloubů. Používá se zejména tam, kde je přítomno strukturální poškození, ať už úrazem, nadměrným zatěžováním (sport), nebo degenerací (stáří, revmatické potíže). Aplikovaný kolagen nejenom přispívá k doplnění chybějících kolagenových vláken, ale přímo stimuluje novotvorbu. Tzv. kolagenové injekce obsahují tropokolagen, což je prekurzor kolagenu, který vykazuje především strukturální mechanizmus účinku.
To je založeno na schopnosti tropokolagenu obnovit a integrovat nově syntetizovaná kolagenová vlákna v poškozené oblasti a tak zlepšit její mechanické vlastnosti. Optimální utváření a rozložení kolagenových vláken je nezbytné nejen pro mechanickou celistvost a strukturální funkci tkáně, ale hraje též klíčovou roli v přenosu příslušných tahových sil, jež mají pak zásadní vliv na reparaci tkáně pohybového aparátu. Kolagen také regeneruje kloubní chrupavky tím, že pozitivně ovlivňuje jak buněčnou, tak mezibuněčnou složku. Opravou poškozené tkáně se mírní i probíhající zánětlivá reakce a dochází k celkovému zlepšení stavu. Podává se přitom látka tělu zcela vlastní, takže je prostá nežádoucích účinků. V klinické praxi jsou proto kolagenové injekce GUNA MD používány se stále vyšší frekvencí. I když své místo hledaly nejdřív tam, kde jiná léčba selhávala, stávají se dnes oblíbenou první volbou u různých artróz, svalových potíží nebo úrazových poškození.
(PR)