Kojíte? Dbejte na správnou stravu!
Kojením předává matka dítěti mnoho živin, minerálních látek i vitaminů. Tohle všechno ale může později ženě chybět. Řešením je správná strava. Jako je rodina základ státu, je i zdravá a vyvážená strava kojících matek základem nejen pro zdraví dítěte, ale i jich samotných.
Zdravá strava – základ mléka
Jako je rodina základ státu, je i zdravá a vyvážená strava kojících matek základem nejen pro zdraví dítěte, ale i jich samotných. Pravidlo číslo jedna zní: jídelníček by měl být hlavně pestrý. Neustálé chroupání zeleniny a odmítání všeho ostatního není tou správnou volbou stejně jako její opomíjení. Množství jídla je pak individuální. Určitě není nutné jíst za dva, jak dříve velela tradice a lékaři.
Vápník, vápník a zase vápník
Kojící maminka by měla jíst všechno, na co byla zvyklá v těhotenství. Jídlům, která jí nedělají dobře nebo je na ně alergická, by samozřejmě měla z jídelníčku vyřadit. Důležitý je každopádně příjem vápníku. Ten najdete především v mléčných výrobcích.
Kojící žena by měla denně zkonzumovat nejméně 1 200 mg vápníku, které jsou obsaženy přibližně v 1 litru mléka. Při kojení se totiž tvorbou mléka ztrácí zhruba 160–300 mg vápníku na den. Nepijete mléko? Zkuste alespoň zakysané výrobky. Nenadýmají, mají mnoho prospěšných látek a výborně chutnají.
Další důležitou součástí stravy by měly být potraviny obsahující jód. Toho je totiž v naší běžné stravě nedostatek. Proto se doporučuje konzumovat mořské ryby alespoň dvakrát týdně. Kromě jódu navíc obsahují i vitamin D, který je pro správný vývoj dítěte také velice důležitý. Kojící ženy by měly do svého jídelníčku zařadit také potraviny s vysokým obsahem železa. Toho překvapivě není nejvíc ve špenátu, ale v červeném mase – tedy zvěřině, hovězím, vepřovém, telecím. Železo je dále hodně obsaženo v masných výrobcích, vaječných žloutcích, máku a kakaovém prášku.
Samozřejmostí by měl být dostatek ovoce a zeleniny. Některé druhy ale mohou dítěti způsobit skrze mléko kolikovité bolesti břicha a nadýmání. Proto je dobré se vyhnout zejména luštěninám, kapustě, cibuli, česneku a ostrému koření.
Na cigaretu i alkohol zapomeňte
Kojící matky by se rozhodně měly vyhýbat nadměrnému pití alkoholu a kouření. Pokud kouří, měly by zásadně kouřit těsně po kojení a maximálně do 5 cigaret za den. Pití alkoholu také tvorbě mléka neprospívá, protože alkohol tlumí sekreci prolaktinu. Alkohol také způsobuje neprospívání dítěte, má vliv na jeho duševní vývoj a především zhoršuje schopnost matky se o dítě postarat.
Trocha kávy nevadí
Vhodné je také omezit pití kofeinových nápojů. Kávu si klidně dejte, ale lepší je bílá: málo kávy, hodně mléka. Musíte-li černočerné espreso, pak maximálně jedno denně a nejpozději po poledni. Černý a zelený čaj je třeba také pít s mírou, má totiž stejné budivé účinky jako černá káva. Proto opět nejpozději po poledni, aby se dítěti nenarušil noční spánek.
Pitný režim
Pro kojící matku je naprosto nezbytné denně vypít minimálně 2,5–3 l tekutin. Vhodné je užívat čaje a mléka pro kojící matky. Jednak z důvodu stimulace kojení, ale díky jejich konzumaci se také snáze docílí doporučovaného množství tekutin denně.
Ale pozor! Některé ženy udávají během kojení pocit žízně, který je nutí pít i v této době. Nadměrné pití tekutin však může vést k potlačení vypuzovacího reflexu, který je důležitý pro uvolnění mléka z prsu. Při nadměrném příjmu tekutin se tak mléko nedostane v dostatečném množství k dítěti. Proto je nutné pitný režim pečlivě sledovat.
(kam)
Zdroj:
kojenizlin.estranky.cz
babyonline.cz
rodina.cz