Koleno si můžeme zničit rychle. Vrátit ho do formy ale trvá podstatně déle
Nejsložitějším kloubem člověka je koleno. Tento poměrně křehký systém kloubních ploch, vazů a přilehlých svalů totiž musí udržet váhu a stabilitu téměř celého těla. Úrazy bývají časté, léčba složitá. Moderním chirurgickým přístupům vévodí artroskopie.
Když sport škodí
Blahodárnými aktivitami pro kolenní kloub bez věkového omezení jsou prakticky jenom plavání a jízda na kole či rotopedu. Při těchto sportech je totiž vyloučena zátěž kloubu přenesením váhy na sedačku nebo nadlehčením ve vodě. Značné ohrožení kloubního aparátu kolena pak přinášejí zejména kolektivní sporty a pohyb na tvrdém povrchu (lyžování nebo aerobik). Většinu cvičebního času zde zabírají dopady a doskoky na pevnou zem, s nimiž se musí chrupavky nosných kloubů vyrovnat. Úrazy kolen však nejsou způsobeny jen sportovní aktivitou. Poškození může způsobit jakýkoliv nepřirozený pohyb nebo pád na tvrdou podložku. Důkazem jsou nehody na zledovatělých plochách, kvůli kterým se každoročně plní čekárny ambulancí.
Měkké, nebo tvrdé?
Úrazy kolenního kloubu lze obecně rozdělit na poranění „měkkého“ a „tvrdého“ kolene.
- V prvním případě jde hlavně o poškození menisků a vazů, ale také přilehlých svalů. Menisky jsou vazivové disky, které zmírňují tření mezi kloubními plochami a vyrovnávají nestejná zakřivení těchto ploch. Fungují též jako „polštářky“ zmenšující působení tlaku na kloubní plochy. Při sportu dochází nejvíce právě k poničení menisků, přičemž vnitřní meniskus bývá zasažen až 10× častěji. Roli mohou hrát i degenerativní změny v důsledku stárnutí. Roztržení či natažení zkřížených a postranních vazů bývá také často spojeno se sportem, ale nezřídka se objevuje i v důsledku pádů nebo dopravních nehod.
- Za úrazy „tvrdého“ kolene se skrývá poranění kostního aparátu. Kolenní kloub tvoří celkem tři kosti – čéška, stehenní a holenní kost. Nejčastější bývají zlomeniny čéšky vinou nehod nebo pádů z velké výšky.
V léčbě dominuje artroskopie
Méně závažné úrazy kolene lze řešit konzervativně, tedy fyzickým klidem, rehabilitací a léky proti bolesti. Závažnější poranění se však často neobejdou bez nutnosti chirurgického zákroku. Zde v současné době vévodí moderní miniinvazivní přístup v podobě artroskopie. Ve srovnání s dříve prováděnými výkony představuje významně nižší zátěž pro kloub i celý organismus, čímž přispívá k rychlejšímu návratu do každodenního života. Vhodnost výkonu u konkrétního typu úrazu je nejprve zapotřebí konzultovat s odborníkem, na nějž se můžete obrátit v této poradně.