Kolagenové injekce jsou v rukou praktika doma
Nejeden pacient vnímá praktického lékaře jako někoho, kdo mu brání dostat se do rukou „odborníků“. Takovou „překážkou“ je i v Sokolově působící MUDr. Zdeněk Vlasák – ovšem k plné spokojenosti svých pacientů. Když od něj ti, kdo by jinak vyhledali specialistu, odcházejí vyléčeni, je to i proto, že se jejich praktik nevyhýbá novým věcem.
Jednou z nových metod, které si v arzenálu doktora Vlasáka našly své pevné místo, jsou kolagenové injekce používané u bolestí pohybového aparátu. Jak se s touto léčbou seznámil a kdy ji nejraději aplikuje?
Před pár lety jsem měl zánět achilovky, zkoušel jsem kdeco, ale posléze jsem zjistil, že z klasických léčiv mi jen stěží něco pomůže. Začal jsem se poohlížet po něčem jiném a objevil kolagenové injekce. Ze zánětu mne dostaly a kolegům mohu jejich používání jen doporučit, protože s obtížemi tohoto typu se setkává téměř každý z nich,“ vzpomíná dr. Vlasák.
Právě onemocnění, jako je zánět Achillovy šlachy a částečné ruptury, patří k nejčastějším indikacím, u kterých dr. Vlasák nyní sahá ke kolagenovým injekcím, a u nichž je dokonce považuje za nenahraditelné. Výborně se mu osvědčily také u syndromu bolestivého ramene a artrózy kolena. Považuje je za metodu první volby, jíž by se u těchto potíží mělo začínat. Důvodů je podle něj více: není zde k dispozici žádná převratná metoda, injekce jsou velmi účinné a naprosto bezpečné, tedy bez nežádoucích účinků, kontraindikací a alergických reakcí, protože kolagen je přírodní látka. Dalším důvodem je, že úzdrava se u nich dostavuje daleko rychleji než u klasických léčiv. „Úleva většinou přichází po třetí, nepozději po páté injekci. U syndromu bolestivého ramene je naprostou výjimkou případ, kdy se adekvátní účinek dostaví až po deseti injekcích. U artróz kolena jsem si ověřil, že i když je u někoho kolenní kloub již poškozený, po kolagenových injekcích se bolestivost vrátí do stavu, v jakém byla před třemi čtyřmi roky, za což jsou pacienti velice vděční. Mám zde několik takových, jimž stačí udělat jednou ročně kúru a jsou naprosto spokojení, bez potíží. Je také dost pacientů, kteří přicházejí po roce s tím, že jim injekce pomohly, nyní se obtíže vracejí, tak jestli by nemohli dostat injekce znova,“ říká dr. Vlasák.
Kolagen působí jako podpora fyziologických funkcí, které jsou organizmu vlastní. Injekce podpoří řadu biochemických procesů, mimo jiné fibroblasty k tvorbě nového kolagenu, čímž se zpevní a posílí ochablé struktury. Samouzdravovací schopnost organizmu je úžasná.
Obvyklý průběh je v jeho ordinaci takový, že u kyčlí nebo kolenních kloubů pacienti absolvují deset injekcí během tří měsíců, ze začátku po týdnu, eventuálně první tři týdny dvakrát týdně, následně po čtrnácti dnech a končí se intervalem po třech nedělích. Dodržení celkové doby podávání je důležité jak pro dosažení dlouhodobějšího efektu, tak z hlediska zatížení pacientovy kapsy. U malých kloubů se mi však stalo, že jsem dal jednu injekci a pacient už se neukázal, tak jsem si říkal, asi mu to nepomohlo. Když jsem jej však za půl roku potkal, říkal mi, že nepřišel proto, že už to bylo dobré. Jsou situace, kdy jedna injekce stačí,“ dodává dr. Vlasák k otázce četnosti a načasování MD kolagenových injekcí.
Byl také několikrát svědkem, že ortopedi, kteří s injekcemi začali, nepoužívají už skoro nic jiného. Jsem přesvědčen, že do budoucna mají kolagenové injekce ohromný potenciál a měly by se dostat hlavně do rukou praktických lékařů. K ortopedovi by se totiž lidé měli dostávat až s nějakými většími problémy, které už praktik nezvládne. Pro praktika je typické, že řeší něco, co začíná a co ještě není k dalšímu zásahu.
(PR)