Rostliny i řada živočišných druhů si dovedou vyrobit vlastní vitamin C z jednoduchých cukrů. Člověk však tuto schopnost bohužel nemá, a je proto zcela závislý na přísunu vitaminu C potravou. Podobně jako lidé jsou na tom i ostatní primáti, dále ryby, některé druhy netopýrů a ptáků, morčata, bezobratlí a hmyz.
10 základních funkcí vitaminu C
Možná budete překvapeni, k čemu všemu ho naše tělo využívá.
- Vitamin C se podílí na tvorbě mezibuněčné hmoty a tím je nezbytný pro tvorbu a funkci všech orgánů a tkání.
- Má své místo ve výrobě pojivové tkáně, má podíl na tvorbě kolagenu. To hraje roli mimo jiné v procesech hojení ran.
- Vykazuje antioxidační vlastnosti, a obecně tak slouží k ochraně buněk před poškozením tělu škodlivými volnými radikály.
- Hraje roli ve správném fungování imunitního systému. Podílí se na prevenci infekcí a na správném fungování bílých krvinek.
- Má antivirové účinky. Chrání proti širokému spektru virových chorob, jako jsou spalničky, neštovice, virové zápaly plic, pásový opar aj.
- Je důležitý v prevenci nádorových onemocnění, dokáže potlačit některé rakovinotvorné látky.
- Napomáhá při vstřebávání železa z rostlinné potravy, a je tak důležitý při tvorbě červených krvinek.
- Podílí se na tvorbě stresového hormonu adrenalinu a noradrenalinu.
- Účastní se výroby karnitinu, což je látka ovlivňující metabolické využití tuků.
- Má význam při odbourávání cholesterolu v játrech.
Kolik vitaminu C potřebujeme
Naše individuální potřeba záleží na věku, zdravotním stavu, kouření i užívání léků. Průměrné denní doporučené dávky podle věku a pohlaví jsou tyto:
Věková kategorie
|
Doporučená denní dávka
|
0–6 měsíců
|
40 mg
|
7–12 měsíců
|
50 mg
|
1–3 roky
|
15 mg
|
4–8 let
|
25 mg
|
9–13 let
|
45 mg
|
14–18 let
|
Chlapci 75 mg
Dívky 65 mg
|
Dospělí
|
Muži 90 mg
Ženy 75 mg
|
Zvýšená potřeba vitaminu C
- Těhotenství a kojení. Během těhotenství činí doporučená denní dávka vitaminu C 80–85 mg, v době kojení pak 115–120 mg. Některé zdroje obecněji uvádějí navýšení potřeby vitaminu C o 30 % v těhotenství a o 60 % při kojení.
- Užívání hormonální antikoncepce. Ženy užívající hormonální antikoncepci by podle odborníků měly přijímat denně až o 100 % více vitaminu C oproti běžně doporučené dávce.
- Kouření. Kuřáci (aktivní i pasivní) by měli navýšit běžně doporučovanou dávku vitaminu C určenou pro svou věkovou kategorii o dalších 35 mg. Některé zdroje dokonce uvádějí, že kouření zvyšuje potřebu vitaminu C o 50–100 %.
- Stres, operace, infekce, úrazy, nádorová onemocnění, fyzická námaha, chlad i dlouhodobé užívání acylpyrinu. Podle dostupných poznatků všechny tyto vlivy zvyšují určitou měrou potřebu vitaminu C oproti běžné dávce. Skutečná optimální individuální potřeba ovšem není přesně známa.
Nejlepší potravinové zdroje vitaminu C
Zelenina
- Paprika kořeninová – 237 mg/100 g
- Paprika zeleninová – 161 mg/100 g
- Petrželová nať – 171 mg/100 g
- Celerová nať – 89 mg/100 g
- Kapusta kadeřavá – 83 mg/100 g
- Zelí hlávkové červené – 52 mg/100 g
- Kedluben – 45 mg/100 g
- Květák – 38 mg/100 g
- Ředkvička – 23 mg/100 g
- Rajčata – 22 mg/100 g
- Pór – 19 mg/100 g
- Červená řepa – 11 mg/100 g
- Česnek – 9 mg/100 g
Ovoce
- Černý rybíz – 110 mg/100 g
- Jahody – 60 mg/100 g
- Kiwi – 57 mg/100 g
- Pomeranč – 52 mg/100 g
- Citron, grapefruit – 40 mg/100 g
- Maliny – 24 mg/100 g
- Jablka – 7 mg/100 g
Vliv tepelné úpravy i skladování
Během skladování a zpracování potravin dochází ke ztrátám poloviny až tří čtvrtin původního množství vitaminu C. Nejcennější jsou čerstvé, tepelně nezpracované potraviny. Vitamin C se neničí varem bez přístupu vzduchu – pod pokličkou. Avšak varem za přístupu vzduchu se jeho ztráty zvyšují (např. při vaření brambor).
Skladováním při teplotě 20 °C dochází k postupným ztrátám vitaminu C. Např. množství vitaminu C v bramborách poklesne po šesti týdnech z původních 13 mg/100 g na 9 mg/100 g.
Účinnost syntetického vitaminu C
Syntetický vitamin C má stejnou strukturu jako ten přirozený získaný z potravin. Účinek vitaminu C zvyšují bioflavonoidy, které jsou součástí mnoha potravin (např. citrusů). Na trhu je ale dostupný i léčivý přípravek Ascorutin, obsahující syntetický vitamin C v kombinaci s bioflavonoidem rutosidem. Ascorutin je indikovaný v případech zvýšené lomivosti a propustnosti krevních vlásečnic při nedostatku vitaminu C, v těhotenství se však užívat nemá.
I přes četné blahodárné účinky vitaminu C se nedoporučuje překračovat jeho doporučené dávkování. To může být pro organismus škodlivé. K překročení by mohlo dojít i při užívání léků nebo doplňků stravy s obsahem vitaminu C. Například pro Ascorutin je doporučené dávkování pro dospělých 1–2 tablety 3× denně, děti od 3 let užívají 1–2 tablety denně.
(tich)
Ascorutin je léčivý přípravek k vnitřnímu užití.
Pečlivě čtěte příbalovou informaci.
Zdroje:
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-Consumer/
https://www.ped.muni.cz/wchem/comenius2000/vitaminc/vyzivac.htm