Kombinované vakcíny nejsou žádnou novinkou, v praxi se používají déle než půl století. Společná vakcína proti záškrtu, dávivému kašli a tetanu se podává už od 40. let minulého století.
Od té doby byla vyvinuta řada kombinovaných vakcín, které se dnes v praxi užívají. Příkladem může být hexavakcína, díky níž dostane vaše dítě jen jednu injekci místo šesti samostatných očkování.
A proč je kombinovaná vakcína lepší než mnoho jednotlivých očkování?
- Odborníci při vývoji kombinovaných vakcín postupují tak, aby imunogeny (látky, které jsou schopny v organismu vyvolat imunitní odpověď) obsažených očkovacích látek působily synergicky. To znamená, že obsažené imunogeny se vzájemně podporují a podněcují větší počet buněk imunitního systému k imunitní odpovědi, tj. k vytvoření protilátek.
- Účinek kombinovaných vakcín je o 5–20 % vyšší, než kdyby byly obsažené očkovací látky podávány samostatně.
A co nežádoucí účinky?
Určitě vás napadne otázka, jestli takové očkování nezpůsobí více nežádoucích účinků. Pravda je, že:
- Kombinované vakcíny nevyvolávají jiné nežádoucí účinky než ty, které jsou známé u monovakcín (vakcín s jednou očkovací látkou). Jedná se například o zarudnutí v místě vpichu nebo horečku. Tyto příznaky odezní během několika málo dní.
- Četnost nežádoucích účinků po očkování kombinovanou vakcínou je o 5–10 % vyšší než při užití monovakcíny. To sice nevypadá moc dobře, ale pozor! Když srovnáme četnost nežádoucích účinků po postupném podání tří různých monovakcín s podáním jedné kombinované vakcíny, která tyto tři složky obsahuje („3 v 1“), potom výsledek hovoří jednoznačně ve prospěch kombinované vakcíny. Četnost nežádoucích účinků u kombinované vakcíny („3 v 1“) bude o 20–40 % nižší než u tří monovakcín!
(hah)
Zdroje:
www.vakciny.net/principy_ockovani/pr_02.html#chapter10
www.everydayhealth.com/infant-immunization/facts-about-combination-vaccines.aspx