Komplikace chřipky mohou být vážné. Lze jim však předejít právě nyní
Možná si ještě pamatujete, jak vás minulou zimu skolila chřipka a více než týden jste proleželi. Přesto, poněkud paradoxně, i v tomto případě můžete mluvit o štěstí. Z obyčejné chřipky se totiž nezřídka vyvinou komplikace, na které ani domácí léčení nestačí.
Chřipka, to není jen horečka a bolení v krku
Obvyklé příznaky chřipky, jako jsou únava, nevolnost, zvýšená teplota nebo bolest hlavy a kloubů, jsou většině z nás důvěrně známé. Méně už se ví o komplikacích, které se v souvislosti s chřipkou mohou objevit. Některé z nich způsobuje samotný chřipkový virus, jiné naopak bakterie. Ty totiž s oblibou využívají aktuální slabosti našeho imunitního systému, který bývá po chřipkovém náporu notně vyčerpaný.
Od chřipky k nemocnému srdci
Virus chřipky, pokud najde v napadeném organismu příhodné podmínky, může způsobit akutní zánět hrtanu (který se projevuje mimo jiné dýchacími obtížemi) nebo velmi nebezpečný chřipkový zápal plic. Kromě toho může napadat i srdce nebo kosterní svaly a způsobit jejich zánět. Bakterie, kterým chřipkový virus usnadní cestu do oslabeného organismu, zase často způsobují zápal plic, záněty středního ucha nebo zánět vedlejších nosních dutin.
Ochrana za tři sta korun pro nás i pro naše blízké
Očkování proti chřipce dokáže zabránit více než třem čtvrtinám všech onemocnění, tedy i naprosté většině komplikací, které se mohou v souvislosti s chřipkou vyskytnout. Letos poprvé se na českém trhu objevila nová protichřipková vakcína vhodná i pro alergiky – neobsahuje totiž antibiotika, vaječné bílkoviny ani konzervanty, na které vznikají nejčastější alergie. Zajímavostí je, že tuto novou vakcínu vyrábí pod názvem PREFLUCEL mezinárodní společnost Baxter v České republice, ve středočeské obci Bohumil. Vakcína PREFLUCEL je k dostání od letošního října, stojí necelých tři sta korun a je určená k očkování dospělých, tedy osob starších osmnácti let.
Očkování brání šíření viru
Očkování proti chřipce nás nechrání jen před samotným onemocněním a jeho komplikacemi, ale brání i přenosu chřipkového viru. Proto mají z očkování prospěch nejenom ti, kteří ho sami podstoupili, ale také lidé v jejich okolí, kteří jsou tak více chráněni před nákazou. To je zvláště důležité u malých dětí, těhotných žen, seniorů nebo lidí s oslabenou imunitou, kteří jsou komplikovaným průběhem chřipky nejvíce ohroženi
(vek)
Zdroj: tisková zpráva společnosti Baxter ze dne 14. října 2010