Kombinace alergie na vodu a slunce se vyskytuje jen vzácně
Alergiků stále přibývá. O masivním nárůstu lidí přecitlivělých na vodu a slunce se ale mluvit nedá. Kombinace obou se téměř nevyskytuje.
Alergiků stále přibývá. O masivním nárůstu lidí přecitlivělých na vodu a slunce se ale mluvit nedá. Tyto alergické reakce jsou poměrně vzácné a kombinace obou se téměř nevyskytuje. Přesto je dobré dávat si pozor, kde se koupeme a jakou dobu strávíme na slunci.
Pokud už se tyto alergie vyskytnou, projevy bývají často stejné: kopřivka, někdy i otoky kůže a sliznice až celkové alergické reakce. Oba typy patří k tzv. fyzikálním kopřivkám. Ty jsou vyvolávány fyzikálními vlivy, jako je teplo, chlad, UV záření, voda, tlak a fyzická námaha.
Pozor, voda!
Přesný mechanismus jejich vzniku není většinou jasný. Alergie na vodu – akvagenní kopřivka – je velice vzácná. Bylo popsáno celkem asi 50 případů na světě, poprvé v roce 1964. Pacienti se po kontaktu s vodou jakékoliv teploty osypou kopřivkovými pupeny. Pokud se jedná o slabší formu, pociťují pouze svědění kůže. Reakce vymizí do 30–60 minut. Předpokládá se, že vlivem vody je v mazových žlázách tvořena toxická látka, která reakci přímo vyvolává, nebo nějaké alergeny rozpustné ve vodě pronikají kůží a vyvolávají alergickou reakci.
Solární kopřivka
Alergie na slunce je častější. Poprvé byla popsána v roce 1904 a již poměrně záhy bylo prokázáno, že je vyvolávána světlem různých vlnových délek, nejčastěji 300–800 nm. Důležitý byl i poznatek, že je možné reakci přenést sérem postižených jedinců na zdravé dobrovolníky. Prokazuje to přítomnost vyvolávajícího faktoru, který koluje v krvi. Vzniká patrně vlivem světla na nějakou bílkovinu, která je tak pozměněna.
Světelný šok
Oblasti často vystavované slunci jsou většinou postiženy méně než ostatní tělo, jako by si na záření nějak přivykly. Tento poznatek se stal základem pro léčbu postupným ozařováním UVA nebo UVB světlem.
Léčba obou typů kopřivek je však velmi svízelná a ne vždy úspěšná. Kromě vyhýbání se kontaktu s vodou a sluncem, což je někdy opatření dosti těžko proveditelné, se používá léčba zářením a protialergické léky – antihistaminika – jako v jiných případech kopřivky. V těžkých případech se podávají i léky tlumící imunitní děje – imunosupresiva. Naštěstí můžeme pacientům dát alespoň určitou naději, že s postupujícím časem budou obtíže slabší.
(van)