Pásový opar je nepříjemné onemocnění i ve své akutní, několik dní trvající formě. S ním spojené potíže však můžou následně přetrvávat i roky. O co se jedná a dá-li se problémům předcházet, to napoví následující řádky.
U koho se objeví níže uvedené dlouhodobé komplikace pásového oparu, to není předem možné odhadnout. Náchylnější k nim však jsou starší jedinci a lidé s oslabenou imunitou.
1. Postherpetická neuralgie
Složitě znějící název v sobě nese jednoduchou informaci: jedná se o bolest nervů v důsledku proběhlého oparu. Ten, ačkoliv se projevuje na kůži, je totiž ve skutečnosti nervovou infekcí. Příznaky mohou vypadat následovně:
- neustálá či občasná bodavá nebo palčivá bolest v okolí zhojené vyrážky,
- intenzivní svědění,
- zvýšená citlivost – i slabé doteky či změny teploty mohou vyvolat bolest.
Jde o nejčastější komplikaci pásového oparu. Někdy se samovolně vyřeší po pár měsících, může ale být i permanentní. Jedinou pomocí jsou léky proti bolesti.
2. Oční problémy
Pokud jste měli tu smůlu, že pásový opar postihl váš obličej a oko, hrozí vám potíže v této oblasti. Může u vás vzniknout:
- trvalé zjizvení a zvředovatění rohovky,
- zánět oka a zrakového nervu,
- zelený zákal neboli glaukom – zvýšení nitroočního tlaku v důsledku ucpání kanálku na odtok komorové tekutiny.
Tyto problémy mohou v extrémních případech vést až ke ztrátě zraku, pravděpodobné je minimálně jeho zhoršení. Včas zahájená a správná léčba však riziko výrazně snižuje.
3. Ramsayův–Huntův syndrom
Jedná se o celý soubor nepříjemných příznaků, které se mohou objevit v případě, že virus napadne některý z hlavových nervů. Ty vystupují přímo z mozku a zajišťují řadu funkcí, například pohyb obličejových svalů, citlivost celé oblasti hlavy nebo činnost smyslových orgánů zde umístěných. Z toho vyplývají i komplikace spojené s narušením jejich funkce, mezi které patří:
- bolest ucha,
- ztráta sluchu,
- pískání v uších,
- motání hlavy a závratě,
- ztráta chuti,
- slabost až paralýza obličeje.
Stejně jako u očních problémů je i zde zásadní rychlá léčba. Lidé, kteří dostanou antivirotika do 3 dnů od vypuknutí příznaků, se obvykle zcela vyléčí. Ti ostatní se vystavují až padesátiprocentnímu riziku doživotních komplikací.
Další možné nepříjemnosti
V důsledku pásového oparu se může objevit množství i jiných obtíží, například:
- infekce vyrážky bakteriemi – projevuje se zpočátku vysokou teplotou,
- trvalé zjizvení nebo ztráta pigmentu a vznik bílých skvrn v místě oparu,
- velmi vzácně dochází k zánětům vnitřních orgánů – plic, jater, mozku a míchy nebo mozkových obalů.
Pásový opar sám o sobě není v žádném případě život ohrožující nemocí. Výše zmíněné komplikace jsou však relativně časté a dokážou pěkně znepříjemnit život. Je tedy důležité o nich vědět, poznat varovné příznaky a při jejich propuknutí neotálet a rychle vyhledat pomoc lékaře.
Zdroj: www.nhs.uk