Kompresivní punčochy: používáte ty správné?
Tyto speciální punčochy nebo punčochové kalhoty jsou dnes k dostání v mnoha variantách: pro ženy i muže, v různé kvalitě a z odlišných materiálů. Při jejich výběru bychom se však neměli řídit pouze vzhledem či cenou – hlavní je vědět, jak vlastně punčochy „fungují“ a jak je správně nosit. Kompresivní punčochy nejčastěji předepíše praktický lékař z důvodu prevence křečových žil. Jejich pravidelné nošení vám pomůže s celou řadou obtíží.
Tyto speciální punčochy nebo punčochové kalhoty jsou dnes k dostání v mnoha variantách: pro ženy i muže, v různé kvalitě a z odlišných materiálů. Při jejich výběru bychom se však neměli řídit pouze vzhledem či cenou – hlavní je vědět, jak vlastně punčochy „fungují“ a jak je správně nosit.
Kdy si je pořídit
Kompresivní punčochy nejčastěji předepíše praktický lékař z důvodu prevence křečových žil. Jejich pravidelné nošení vám pomůže ulevit především od následujících potíží:
- těžké, unavené a bolavé nohy,
- oteklé nohy a kotníky,
- křečové žíly,
- hluboká žilní trombóza,
- zánět žil,
- lymfedém,
- prevence žilní trombózy hlubokých žil během dlouhých letů (economy-class syndrom),
- otoky nohou v těhotenství.
Zákaz nošení
Kompresivní punčochy naopak nesmíte používat, pokud trpíte některým z těchto onemocnění:
- periferní arteriální obstrukční nemoc dolních končetin,
- městnavé srdeční selhání,
- hnisavý zánět žil,
- pokročilá periferní neuropatie,
- některé typy ekzému.
Výběr je věda
Podle síly komprese, jakou punčochy působí, se většinou rozdělují do čtyř tříd.
- Punčochy první kompresní třídy si můžeme běžně zakoupit ve zdravotnických potřebách či na internetu a nehradí je zdravotní pojišťovna. Používají se při prevenci křečových žil, při pocitu těžkých nohou a otékání, doporučují se na delší cesty letadlem nebo u dlouhodobě ležících pacientů.
- Punčochy druhé až čtvrté třídy může předepsat lékař (buď praktický, nebo specialista), jsou hrazeny pojišťovnou a užívají se například při větší zátěži, v těhotenství nebo pro léčbu žilní nedostatečnosti a dalších onemocnění.
Jak je nosit
Kompresivní punčochy si vezměte nejlépe hned ráno a noste je po celý den, hlavně při zátěži. Věnujte zvýšenou péči hygieně nohou, pozor však, abyste kůži příliš nevysušovali. Kompresivní punčochy vždy po několika měsících vyhoďte a kupte si nové – jejich elasticita a kompresní síla se totiž časem snižují.
(vek)