Minimálně jednou za měsíc, ideálně 2–3 dny po skončení menstruačního krvácení, by každá žena měla věnovat pár minut samovyšetření prsou a přilehlých mízních uzlin v podpaží. Změny, které objeví, mohou být včasným varováním a tím pádem i prvním krokem k úspěšné léčbě a úplnému uzdravení. Na přítomnost nádoru mohou upozornit:
- bulka v prsu,
- změny ve velikosti, tvaru či vzhledu prsu,
- změna struktury kůže prsu, např. „pomerančová“ kůže či vtahování kůže,
- nově vzniklé vpáčení bradavky,
- výtok z bradavky, zejména jednostranný,
- olupování či šupinatění prsního dvorce či kůže prsu,
- začervenání prsu – může znamenat zánět nebo speciální typ rakoviny, tzv. zánětlivý karcinom prsu.
Okamžitě k lékaři byste měla spěchat zejména v případě, že v prsu nahmatáte bulku. I když jste třeba zrovna absolvovala mamografické vyšetření s normálním nálezem.
Proces nádorového bujení začíná nadměrným dělením a růstem některých změněných buněk prsní žlázy. Tyto „zvrhlé“ buňky se dělí rychleji než jejich normální kolegyně a postupně se hromadí – až do vytvoření bulky či nádorové masy. Tyto buňky se pak mohou rozšiřovat do celého těla a zakládat vzdálené, druhotné nádory – metastázy.
Je rakovina prsu dědičná?
Příčiny rakoviny prsu zatím nejsou zcela zřejmé. Lékaři odhadují, že asi 5–10 % případů souvisí s genovou mutací (změnou), která je předávána z generace na generaci a je příčinou rodinného výskytu rakoviny prsu. Tyto geny byly jednoznačně popsány. Ty nejběžnější se nazývají BRCA1 a BRCA2. Změny obou těchto genů zvyšují riziko rozvoje nádorového onemocnění prsu a také vaječníků.
Pokud se ve vaší rodině vyskytly případy rakoviny prsu, lékař může doporučit vyšetření krve, které pomáhá odhalit specifické mutace v genech BRCA. Zvažte také, zda nenavštívit klinického genetika, se kterým můžete probrat možnosti, přínosy a rizika případných dalších genetických vyšetření.
Onemocním?
Rozvoj rakoviny prsu nemůžeme „svádět“ na jedinou příčinu. Na vzniku nádorového bujení v prsu se s vysokou pravděpodobností podílí pestrý mix mnoha vlivů a faktorů. Některé z nich působí u konkrétního člověka silněji, jiné jsou slabší. To je také důvod, proč některé ženy s vysokým rizikem nikdy neonemocní, zatímco u jiných žen s nízkým rizikem se rakovina rozvine. Nebezpečí rozvoje nádoru prsu se odvíjí od hormonálního stavu, vlivů okolního prostředí i životního stylu.
Mezi rizikové faktory zvyšující pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu patří:
- vyšší věk, obezita,
- onemocnění rakovinou prsu v minulosti,
- karcinom prsu v rodině, především jeho výskyt v mladém věku,
- přítomnost genů „pro rakovinu prsu“,
- vystavení radiaci (ozařování) v oblasti hrudníku, hlavně během dětství nebo časné dospělosti,
- časný nástup menstruace (před 12. rokem života),
- pozdní menopauza (zastavení menstruačního krvácení),
- léčebné užívání hormonů po menopauze,
- bezdětnost nebo narození prvního dítěte po 30. roce života,
- nadměrné pití alkoholu.
(cean)
Zdroj:
www.mayoclinic.org/diseases-conditions/breast-cancer/symptoms-causes/dxc-20207918