Rakovina prsu zabíjí ženy v rozvojových zemích
V chudých zemích Afriky či Jižní Ameriky jsou dvě třetiny případů rakoviny prsu diagnostikovány až ve velmi pokročilém stadiu, kdy jsou naděje na vyléčení malé. Dokonce ani když je zhoubný nádor odhalen včas, nemají ženy vyhráno. Mnoho z nich se obává odstranění prsu a léčby.
V chudých zemích Afriky či Jižní Ameriky jsou dvě třetiny případů rakoviny prsu diagnostikovány až ve velmi pokročilém stadiu, kdy jsou naděje na vyléčení malé. Dokonce ani když je zhoubný nádor odhalen včas, nemají ženy vyhráno. Mnoho z nich se obává, že pokud podstoupí radikální léčebnou operaci a přijdou o prs, opustí je manžel. Ten většinou představuje jediný zdroj příjmů pro celou početnou rodinu.
Rakovina prsu již není problém jen bohatých zemí
Dříve byla rakovina prsu považována za problém typický spíše pro rozvinuté státy – už proto, že v těchto zemích se ženy dožívají vyššího věku, a mají tedy větší „šanci“ onemocnět. V poslední době se však zdá, že největší škody napáchá rakovina prsu v chudých rozvojových zemích. Na vině je nejenom téměř nulové rozšíření preventivních prohlídek a programů nebo příliš drahá nedostupná léčba. Výzkumy v poslední době ukazují, že v chudých zemích onemocní rakovinou prsu ženy průměrně o deset let mladší než v zemích bohatých. Proč tomu tak je, zatím nikdo neví.
Ženy, které samy prošly nemocí, cítí potřebu pomáhat
Paní Felicii Knaul, původem z Mexika, bylo 41 let, když jí byl diagnostikován zhoubný nádor prsu. Právě proto, že se na onemocnění přišlo včas a léčba byla zahájena okamžitě, může dnes tato žena pomáhat všem ostatním, které ohrožuje stejná choroba.
Paní Knaul a její spolupracovnice se rozhodly svým vrstevnicím v rozvojových státech pomoci především dvěma způsoby. Za prvé hodlají naučit porodní asistentky a střední zdravotnický personál provádět vyšetření prsu, aby ho pak mohly využívat u svých pacientek a zároveň je samovyšetření také naučit. Přestože samovyšetření prsu nedokáže odhalit tak malé nádory jako mamografické vyšetření, je stále nejlepší metodou v zemích, kde jsou mamografy pro většinu žen nedostupné.
Druhým zásadním úkolem paní Knaul a jejích spolupracovnic je dohodnout se s farmaceutickými firmami na snížení cen některých léků používaných k léčbě rakoviny pro chudé africké nebo jihoamerické země. Tento postup, kdy firmy nabízejí rozvojovým zemím některá léčiva za výrazně nižší cenu, než je obvyklé, se dnes již s úspěchem používá například při léčbě AIDS a umožňuje přístup k lékům co největšímu počtu nemajetných obyvatel.
(vek)
Zdroj: http://www.msnbc.msn.com/id/33589391/ns/health-cancer/