Štítná žláza je malý orgán uložený vpředu na krku, spíše v jeho spodní polovině. Jejím úkolem je produkce hormonů. Nádory štítné žlázy jsou sice poměrně časté, ale v naprosté většině případů se jedná o nezhoubné (benigní) útvary. Ty opravdu nebezpečné jsou spíše vzácností. Tyto potíže se štítnou žlázou postihují až čtyřikrát častěji ženy než muže.
S bulkou za odborníkem
Nejčastějším prvním příznakem bývá tvrdý, nebolestivý uzlík nebo boule, které si člověk nahmatá na krku. K dalším signálům problémů, které jsou podezřelé hlavně tehdy, trvají-li déle než několik týdnů, patří:
- zvětšené uzliny na krku,
- nevysvětlitelné chraptění,
- obtíže s polykáním,
- bolest v krku.
Jen asi jeden z dvaceti případů nalezeného uzlíku na krku je skutečně rakovina. Přesto neotálejte a vyrazte s takovým nálezem co nejdříve za praktickým lékařem.
Čtyři druhy nádorů
Praktik prohlédne váš krk, naordinuje krevní testy a může vás poslat i na další vyšetření, která zjistí, co se za tajemným uzlíkem skrývá. K těm základním patří ultrazvuk krku a jehlová biopsie (odebrání vzorku). Podle toho, z jakých buněk zhoubný nádor vychází a jak vypadá pod mikroskopem, se dělí na několik typů. Ty se mírně odlišně léčí a jiná je i jejich závažnost.
- Papilární karcinom je vůbec nejčastější – tvoří asi 8 z 10 případů.
- Folikulární karcinom bývá méně častý, svými vlastnostmi se podobá papilárnímu (viz níže).
- Medulární karcinom je trochu „speciální“ typ, který může být, na rozdíl od ostatních, i dědičný.
- Anaplastický karcinom je nejvzácnější a nejzávažnější typ.
Papilární a folikulární se také někdy označují jako „diferencované“ karcinomy. To znamená, že jejich buňky jsou více podobné zdravým buňkám štítné žlázy, a jsou proto citlivější na terapii. Anaplastický karcinom je málo diferencovaný, a proto se léčí hůře. To, jak dobře bude nádor řešitelný, však závisí nejen na typu, ale i na jeho pokročilosti.
Pomáhá chirurgie i „chytrý“ jód
Prvním krokem při řešení rakoviny štítné žlázy je obvykle operace. Po ní většinou musí následovat další léčba, která zničí případné drobné zbytky nádoru, které chirurg nemohl odstranit. Často spočívá v podávání radioaktivního jódu. Ten se, stejně jako „normální“ jód, vychytá v nádorových buňkách štítné žlázy, které následně zničí. Tuto elegantní metodu však lze použít pouze u některých tumorů – konkrétně u těch, které mají zachovalou schopnost vychytávat jód. U nádorů, které tuto vlastnost ztratily, spočívá následná léčba v ozařování krku, méně často i v chemoterapii.
Šance na vyléčení jsou velké
Prognóza (neboli odhad na další přežívání) nemocných s rakovinou štítné žlázy je obvykle dobrá. Mnoho lidí se úplně vyléčí a žije ještě mnoho let a desetiletí. Je však třeba nevynechávat onkologické kontroly, protože nádor se může vracet a tvořit metastázy. I ty se ale obvykle dají dobře léčit.
(luko)
Zdroj:
http:/
www.nhs.uk/conditions/Cancer-of-the-thyroid/Pages/Introduction.aspx