Rakovina žaludku - časné projevy většinou přehlédneme
Zhoubný nádor žaludku je svým vznikem i průběhem velmi záludné a nepředvídatelné onemocnění. Dlouho nenápadně narůstá, aniž by působil jakékoliv obtíže, a projeví se často až tehdy, kdy je pro svůj rozsah již jen velmi obtížně léčitelný. Na druhou stranu ponechává lékařům a pacientům i určité naděje.
Řada statistik ukazuje, že se výskyt rakoviny žaludku ve většině vyspělých států snižuje. Příčina není bohužel zcela známa. Není tak ani možné příznivý trend cíleně podpořit. Rozhodující vliv bude mít patrně naše strava.
Ukazují to alespoň výsledky studií sledující výskyt rakoviny žaludku u Japonců žijících v USA a v Japonsku. V Japonsku je výskyt rakovin na rozdíl od USA a Evropy stále poměrně vysoký. Pokud se Japonec přestěhuje do USA a převezme tamější stravovací návyky, riziko vzniku rakoviny žaludku se podstatně sníží.
Výskyt rakoviny žaludku v České republice odpovídá asi 5 % z celkového počtu zhoubných nádorových onemocnění. Také naše statistiky jsou velmi optimistické. Jen v průběhu druhé poloviny minulého století poklesl výskyt rakoviny žaludku v České republice o více než polovinu u mužů a o 40 % u žen. Míra přežití na toto onemocnění se naopak ještě zvýšila.
Příčiny rakoviny žaludku
Rozhodující úlohu při vzniku rakoviny žaludku bude mít patrně strava. Karcinogeny, tj. látky vyvolávající nádorové bujení, působí prostřednictvím potravy přímo na sliznici žaludku. K nejznámějším patří nitrosaminy, benzpyren a aflatoxin. Mimo tyto látky se pravděpodobně uplatňuje i vliv tzv. helicobakterové infekce.
Helikobakter pylori je poměrně nedávno objevenou bakterií. Výjimečný je tento mikroorganismus především v tom, že dokáže přežívat ve vysoce agresivním prostředí žaludku. Krátce po tomto objevu se začal jeho výskyt spojovat s množstvím nemocí a obtíží. Významnou úlohu získal především ve vzniku vředové choroby a rakoviny žaludku.
Projevy rakoviny žaludku
Zdravotní obtíže, které rakovinu žaludku provázejí nejsou pro toto onemocnění nijak specifické. Časné projevy nemoci jsou navíc tak často nevýrazné, že je většinou přehlédneme. U naprosté většiny nemocných navíc časné příznaky zcela chybí. Prvními projevy rakoviny žaludku jsou tak až příznaky provázející pokročilé postižení orgánu.
Typické jsou spíše neurčité obtíže. Tlak na břiše v oblasti žaludku, ztráta chuti k jídlu, slabost, pocit na zvracení, únava a postupná ztráta tělesné hmotnosti.
Projevy rakoviny žaludku závisí také na rozsahu a místě výskytu nádoru. Pokud je nádor uložen blíže k jícnu, může Vám způsobit potíže při polykání. Pokud je uložen spíše v dolní části žaludku, v oblasti vrátníku, objevuje se častější zvracení.
Pokud se v oblasti nádoru vytvoří vřed, mohou se objevit obtíže charakteristické pro vředovou chorobu žaludku. Typické jsou bolesti v nadbřišku zesilující se po jídle.
Když pokračující nádor naruší stěnu cévy, může dojít ke krvácení do zažívacího traktu. Objevuje se černá typicky zapáchající průjmovitá stolice s obsahem natrávené krve, tzv. meléna. Pokud je krve více může docházet i k jejímu zvracení. Větší ztráty krve jsou provázeny slabostí, bledostí a opocením.
Pomoc u lékaře
Důležitým důvodem pro návštěvu lékaře jsou především neurčité zažívací obtíže v oblasti horní poloviny zažívacího traktu u osob nad 50 let. Pokud lékař na základě vašich obtíží vysloví podezření na nádorové onemocnění žaludku, pravděpodobně Vám, mimo jiné standardní vyšetřovací postupy, doporučí i tzv. endoskopické vyšetření.
Tato metoda umožňuje důkladně prohlédnout sliznici žaludku a pomocí odběru malého vzorku tkáně určit i vlastní povahu případného nálezu. Endoskopická metoda zaměřená na horní část zažívacího traktu se nazývá gastroskopie.
Gastroskopie je vyšetření, při kterém polykáte dlouhý ohebný kabel. Na konci kabelu je malá kamera a světelný zdroj. Kabelem se mohou zavádět i drobné nástroje k odběru vzorků sliznice. Vyšetření se provádí při vědomí po místním znecitlivění hrdla. Odběr vzorků na histologické vyšetření je nebolestivý.
Pro lepší přehlednost se plní žaludek při vyšetřování vzduchem, což může způsobovat říhání. Vyšetření nebude pro mnohé z Vás asi zrovna nejpříjemnější, je však většinou docela snesitelné.
Gastroskopie poskytuje moderní medicíně v diagnostice rakoviny žaludku neocenitelné služby. Lékařům umožňuje spolehlivě prohlédnout celý žaludek a větší část dvanáctníku. Ani tímto vyšetřením nemůže být sice rakovina stoprocentně vyloučena, negativní nález pečlivě provedeného vyšetření dokáže však snížit pravděpodobnost výskytu rakoviny na přijatelné minimum.
Pro posouzení celé tloušťky stěny žaludku a jeho nejbližšího okolí může dobře posloužit tzv. vyšetření technikou CT (počítačovou tomografií). Vyšetření je pro Vás stejně nenáročné jako obyčejný rentgenový snímek. Výpovědní hodnota je oproti obyčejnému rentgenu nesrovnatelně vyšší.
Pokud se rakovina žaludku prokáže, musí být léčba zahájena co nejdříve. Jedinou rozhodující léčbou je včasná, dostatečně rozsáhlá operace. Pokud je možné odstranit nádor celý, není již zpravidla zapotřebí další léčba zářením nebo chemoterapií.
V případě, že dostatečně rozsáhlý operační výkon není možný, může pomoci chirurgický zákrok menšího rozsahu, který například pouze obnovuje dostatečnou průchodnost žaludku pro potravu. Po takových to výkonech většinou následuje radioterapie nebo chemoterapie k potlačení růstu zbývajícího nádoru.