I nenápadné obtíže není dobré podceňovat. Mohou být příznaky rakoviny
Nejčastějším typem rakoviny v oblasti tlustého střeva a konečníku jsou takzvané adenokarcinomy neboli nádory vznikající ze žlázových buněk střevní sliznice. Nejčastěji se objevují v oblasti tlustého střeva a konečníku, odborně se označují společným názvem kolorektální karcinom. I když mají mnoho společného, jsou mezi nimi některé odlišnosti, zejména v jejich projevech a léčbě:
- Projevy rakoviny tlustého střeva bývají v počátečních fázích nemoci nenápadné. Signalizovat je může dlouhodobější změna střevní činnosti v podobě průjmů, zácpy, pocitu nedokonalého vyprázdnění nebo obtížného vyprazdňování. Nádory konečníku se mohou projevovat odcházením stolice v úzkém proužku.
- Varovným znamením je krvácení z konečníku nebo příměs krve ve stolici, a to jak jasně červené, tak tmavé. Dlouhodobé krevní ztráty, i když často nenápadné, mohou způsobit chudokrevnost projevující se únavou, slabostí, dušností a bledostí.
- Mezi méně specifické příznaky dále patří pocit břišní nepohody, plnosti a bolesti břicha a větší plynatost.
Důležité je dodat, že všechno tyto příznaky mohou být způsobeny jiným onemocněním střeva, například hemoroidy nebo zánětem střev. Proto je potřeba při rozvoji těchto obtíží navštívit praktického lékaře, který určí jejich pravděpodobnou příčinu a zařídí další vyšetření.
Prevence je základ. Nechte se pravidelně vyšetřovat a žijte zdravě
Největší šanci na uzdravení představuje záchyt onemocnění ve velmi časném stadiu. V České republice probíhá screeningové vyšetření u lidí nad 50 let věku, spočívající v jednoduchém testu na přítomnost mikroskopického množství krve ve stolici, takzvaného skrytého neboli okultního krvácení.
V případě pozitivity tohoto testu se provádí koloskopické vyšetření, které odhalí přítomnost nádoru ve 100 % případů. Koloskopie je v současnosti také možnou alternativou testování krve ze stolice. Jedná se o vyšetření, při kterém je prohlédnuto celé tlusté střevo včetně konečníku speciálním přístrojem s kamerou. Metoda umožňuje střevo nejenom vyšetřit, ale popřípadě i odebrat vzorek tkáně k mikroskopickému vyšetření a také odstranit časnější fáze onemocnění, mezi které patří střevní polypy.
Pro snížení rizika rakoviny tlustého střeva je důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu, mezi které patří pravidelný pohyb, omezení hmotnosti v případě nadváhy či obezity, omezení příjmu červeného masa, živočišných tuků, smažených, grilovaných a uzených potravin ve stravě a naopak zvýšení příjmu vlákniny.
Možnosti diagnostiky a léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku
V diagnostice rakoviny střeva a konečníku se kromě koloskopie používají také další zobrazovací metody, například ultrazvuk břicha, rentgenové vyšetření hrudníku zaměřené na vyhledání přítomnosti metastáz (dceřiných ložisek nádoru) v plicích, CT vyšetření nebo tzv. biopsie, sloužící k přesnějšímu posouzení velikosti nádoru a jeho rozšíření v okolí primárního nádoru či vzdálených orgánech.
Podle rozsahu nádorového onemocnění se volí vhodný typ léčby, spočívající v chirurgickém odstranění nádoru, jeho ozařování nebo podávání látek ničících nádorové buňky v podobě chemoterapie nebo takzvané cílené léčby. Chirurgické výkony představují základní metodu léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku. Menší nádory, jak už bylo zmíněno, lze odstranit pomocí samotné koloskopie. U větších nádorů je nutné odstranit nádor i s částí zdravého střeva a přilehlými mízními uzlinami.
Kdy u rakoviny tlustého střeva přichází na řadu stomie?
Většinou je možné zdravé části střeva sešít, někdy je však nutné přistoupit k vytvoření stomie, tedy umělého vývodu střeva na povrch břišní stěny.
Může se jednat jen o dočasné řešení, které je potřeba, aby se operovaná část tlustého střeva nebo konečníku zahojila, a po nějaké době je stomie menším chirurgickým zákrokem zrušena.
V některých případech je ale nutné vytvořit trvalou stomii, a to zejména v případech rakoviny konečníku v blízkosti řitního otvoru. Stomické pomůcky jsou naštěstí v současnosti na velmi dobré úrovni, a život se stomií tak nepředstavuje závažné omezení každodenního života.
(holi)
Zdroje:
https://www.mou.cz/nadory-tlusteho-streva-a-konecniku/t1451
https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/nadory-travici-trubice-jicen-zaludek-tenke-strevo-tluste-strevo-konecnik-rit-c15/o-nadorech-tlusteho-streva-a-konecniku/